Медіа-версія блогу доступна за посиланням тут.
Увесь минулий тиждень ми з партнерами з Міжнародного Центру української перемоги працювали з адвокаційним візитом у Вашингтоні. Понад 40 зустрічей – з них біля 20 в Конгресі, а також Білий Дім, Пентагон, Держдепартамент, круглі столи в 4-х аналітичних центрах, спілкування з медіа. Кілька загальних висновків по дорозі додому від почутого і побаченого:
– В Адміністрації Байдена повний і цілковитий фокус на весняному контрнаступі. Підхід приблизно наступний: проведете контрнаступ, далі будемо дивитись. Відповідно, брак бажання навіть обговорювати – не те щоб приймати рішення – з питань, які не стосуються контрнаступу (скажімо, винищувачі F16).
– Підкреслене занепокоєння, місцями неприховане незадоволення Бахмутом з боку осіб, які так чи інакше обізнані у військовій ситуації чи співпрацюють з Україною по цій лінії. “Ви виснажуєте там свої ресурси – людські та озброєння”, – говорили нам.
– Питання нагляду і транспарентності не звучали настільки, наскільки можна було очікувати. Однак це не означає, що аргумент про необхідність постійного нагляду і корупційні ризики знятий з порядку денного. В одному з офісів консервативних республіканців нам було чітко сказано “якщо з’ясується, шо хоч долар американської допомоги осів в кишені якогось українського політика – все, кінець допомоги”. Неодноразово питали про новопризначеного главу НАБУ.
– Хіт політичного сезону, який лише набиратиме обертів з наближенням президентських виборів – це наратив, що війна в Україні відволікає США від потенційного конфлікту з Китаєм, котрий – не секрет – тут сприймається як номер #1 загроза життєвим інтересам Америки. Паралелі між війною РФ в Україні і поведінкою Китаю тут проводять або дуже невпевнено, або взагалі зв’язку не бачать.
Отож, загалом, чітко проглядається стратегія Вашингтона на перемогу в контрнаступі, однак все ще бракує стратегії на перемогу Україні у війні. Таке враження, що в нинішній Адміністрації і програти війну бояться, і на перемогу України до кінця не можуть наважитись. Але нам не залишається вибору, як переконувати і підбадьорювати їх інвестувати по максимуму в нашу перемогу загалом, не лише в контрнаступ (“keep pushing us”- прямо кажуть і наші друзі там). Зрештою, пам’ятаємо, що американці завжди приймуть правильне рішення після того, як спробують всі інші. Це висловлювання Черчілля знову дуже в тренді у Вашингтоні.