Днями Ангела Меркель, яка майже 13 років обіймає посаду канцлера Німеччини та протягом 18 років є лідером партії «Християнсько-демократичний союз» («ХДС»), зробила резонансну заяву оголосивши, що поступово відходитиме від політики: більше не претендуватиме на посаду голови «ХДС» та не висуватиме свою кандидатуру на посаду глави уряду на наступних виборах до бундестагу 2021 року. Водночас вона наголосила, що до кінця своєї каденції залишиться канцлером Німеччини.
«День» звернувся до експертів із проханням пояснити, що означає рішення Ангели Меркель, якими будуть його наслідки, зокрема, як воно позначиться на Україні, та розповісти про очікування від запланованого на 1 листопада візиту Ангели Меркель в Україну:
«БУДЬ-ЯКЕ ОСЛАБЛЕННЯ ПОЗИЦІЙ КАНЦЛЕРА МЕРКЕЛЬ ГРАЄ НЕ НА РУКУ УКРАЇНІ»
Альона ГЕТЬМАНЧУК, директор Центру «Нова Європа»:
— Заява канцлера Меркель про те, що вона не буде переобиратись на посаду голови партії «ХДС» на з’їзді в грудні, але хотіла б залишитися канцлером до кінця терміну, є новиною. Тим паче що вибори в землі Гессен у минулу неділю, хоч і закінчились великими втратами для «ХДС», але й не мали катастрофічних наслідків у вигляді втрати влади прем’єр-міністром землі, близьким союзником Меркель Фолькером Буф’є. Коаліція «ХДС» і «Зелених» й надалі збережеться на земельному рівні, хоча й за рахунок великого відсотку голосів, набраного саме «Зеленими».
Те, наскільки ефективно зможе урядувати Меркель без посади глави партії, чимало залежить від того, хто буде обраний на посаду нового партійного керівника і в яких відносинах пані канцлер перебуває з цим кандидатом. Одна, якщо буде обраний хтось на кшталт Аннегрет Крамп-Карренбауер, яку й сама Меркель бачила своєю наступницею (щоправда, після вже наступних виборів), а інше — якщо новим керівником стане неприхований опонент канцлера, міністр охорони здоров’я Єнс Шпан. У будь-якому разі, в Ангели Меркель є всі шанси залишатися на посаді канцлера до 2021 року, тобто наступних виборів.
Будь-яке ослаблення позицій канцлера Меркель грає не на руку Україні. Адже в українському випадку, коли ми говоримо Німеччина, то маємо на увазі передусім Меркель. У нинішнього канцлера є розуміння не лише важливості справи України, а й уже певна емоційна прив’язка до нашої країни. Допоки Меркель залишатиметься канцлером, доти українська влада (принаймні при нинішньому президентові), робитиме ставку на діалог саме з нею. Найгірше, що могло б статись із візитом — це його скасування, якби ситуація за результатами виборів у Гессені набула більш турбулентного характеру, з виходом Соціал-демократів із правлячої коаліції, наприклад. Що стосується порядку денного візиту, то він навряд чи здатен змінитись під впливом останньої заяви Меркель. Тим паче, жодних серйозних поступів під час візиту не очікувалось і до заяви.