Ми у медіа
Перша зустріч Трампа і Зеленського: як Україні не потрапити до пастки передвиборчих розбірок у США
24 вересня 2019, 11:45
автор: Альона Гетьманчук

Коментар Альони Гетьманчук для газети “Сьогодні“.

 

У середу, 25 вересня в Нью-Йорку на полях Генасамблеї ООН пройде перша зустріч Володимира Зеленського і Дональда Трампа. Причому, напевно, вперше в історії американо-українських відносин, ці переговори більше потрібні самим Штатам. Майже за рік до президентських виборів в Америці Зеленський опинився в епіцентрі скандалу між Дональдом Трампом та його ймовірним конкурентом у боротьбі за президентське крісло – колишнім віце-президентом США Джо Байденом. Але відмовлятися від першої зустрічі із 45-м президентом Сполучених Штатів експерти все ж не радять. Навпаки, Україні потрібно використовувати цю можливість, щоб донести кілька ключових меседжів. По-перше, що ми не будемо втручатися у виборчу кампанію. По-друге, що Україна не пожертвує двопартійній підтримці в Конгресі. І, по-третє, що Штати повинні захищати національні інтереси України перед обличчям російської агресії, а не сприймати нас як джерело компромату.

Трамп тиснув на Зеленського?

Україна не сходить з перших шпальт американських газет. Уже кілька днів український кейс – топ-тема на всіх американських телеканалах. Розбурхує Конгрес і спецслужби. Все почалося 18 вересня, коли в The Washington Post вийшла стаття про телефонну розмову Дональда Трампа з іноземним лідером, де американський президент дав співрозмовникові якусь обіцянку, яку спецслужби США визнали підозрілою.

Газета посилається на співробітника однієї з американських спецслужб, який працює в Білому домі. Сказане Трампом в телефонній розмові з неназваним на той момент іноземним лідером його настільки нашорошило, що він поінформував про це генерального інспектора національної розвідки США Майкла Аткінсона (він вже дав свідчення в Конгресі). На наступний ранок The Washington Post і The New York Times повідомили, що телефонна розмова стосувалася України і Трамп дав своєму іноземному співрозмовнику якусь обіцянку, перевищивши тим самим президентські повноваження.

Більш того, скарга Аткінсона надійшла ще 12 серпня, після чого той звернувся до профільних комітетів Конгресу. ЗМІ з’ясували, що за місяць до цього Трамп говорив по телефону з п’ятьма президентами, серед яких 31 липня був Володимир Путін і 25 липня Володимир Зеленський. Сам Дональд Трамп в звичній йому манері все це назвав “фальшивкою”. Однак пізніше 21 вересня в статті The Wall Street Journal стверджувалося, що неназваним іноземним лідером, з яким Трамп говорив по телефону, був Зеленський.

“Президент Трамп під час липневого телефонного дзвінка неодноразово чинив тиск на президента України, щоб він провів розслідування щодо сина Джо Байдена … близько восьми разів, закликаючи Зеленського працювати з Рудольфом Джуліані над розслідуванням, яке може перешкодити потенційному конкурентові Трампа в 2020 році”, – йдеться в статті The Wall Street Journal.

Рудольф Джуліані – особистий адвокат Дональда Трампа. Той самий, до якого їздив Віталій Кличко і постив з ним селфі сподіваючись, що заступництво особистого адвоката американського президента дозволить йому зміцнити позиції на українському політичному Олімпі. Той самий, з яким заступник голови Офісу Зеленського Андрій Єрмак зустрічався за останній рік п’ять разів, останній – в серпні в Мадриді.

Американська преса вважає, що Дональд Трамп надав Руді Джуліані негласні повноваження працювати по “кейсу Байдена” в Україні. Йдеться про розслідування у справі газодобувної компанії Burismа, до ради директорів якої входив син колишнього віце-президента США Джо Байдена – Хантер Байден. Трамп і його оточення вважають, що саме цей кейс може “збити” рейтинг Джо Байдена, який зараз за соцопитуваннями випереджає Дональда Трампа.

Імпічмент Трампу і шанси на допомогу?

Пізніше 45-й президент США підтвердив, що ця скандальна телефонна розмова була таки із Зеленським. Але, за словами Трампа, він не тиснув на свого українського візаві, не сказав нічого неприпустимого і готовий разом з Джуліані надати свідчення перед Конгресом. Більш того, Дональд Трамп в усьому звинуватив Джо Байдена, мовляв, вони безпосередньо створювали корупцію в Україні і тиснули на Київ, вимагаючи звільнити генерального прокурора (в 2016 році, коли звільнили Віктора Шокіна в обмін на $ 1 млрд фінансової допомоги від США).

“Говорили (по телефону із Зеленським – Авт.) в основному про корупцію, про всю корупції, яка має місце. В основному про те, що ми не хочемо, щоб наші люди, такі, як Джо Байден і його син, створювали корупцію в Україні. В України багато проблем. Новий президент (України – Авт.) сказав, що збирається позбавити країну від корупції, і я сказав, що це чудово. У нас відбулася прекрасна розмова”, – пояснив Дональд Трамп.

Але скандал набув нового оберту, коли в гру вступив Джо Байден. Він не тільки зажадав розслідувати тиск Трампа на Зеленського в ході телефонних переговорів, але й оприлюднити стенограму. А вже 22 вересня голова комітету Палати представників з питань розвідки Адам Шифф навіть допустив можливість імпічменту, якщо розслідування доведе, що Трамп тиснув на Зеленського.

“Якщо президент блокує надання військової допомоги Україні (в кінці серпня видання Politico, посилаючись на джерело в Білому домі, повідомило, що Трамп збирається переглянути надання військової допомоги Україні, але потім навіть збільшив її – Авт.) і одночасно за допомогою залякування намагається домогтися, щоб іноземний лідер зробив щось незаконне, знайшов “бруд” на його опонента під час президентської передвиборчої кампанії, то імпічмент буде єдиним способом, відповідним такому злу”, – сказав Адам Шифф.

Незважаючи на настільки негативний фон для першої двосторонньої зустрічі Трампа і Зеленського, сторони офіційно підтвердили, що переговори будуть повноцінними, а не просто “на ногах”, і триватимуть мінімум годину. При цьому, ходили чутки, що на команду Зеленського намагаються вийти також від Джо Байдена, щоб організувати зустріч на полях Генасамблеї, і бажано до зустрічі Зеленського з Трампом. Але офіційно ніхто цього так і не підтвердив.

За словами експертів, навіть не зважаючи на скандал, відмовлятися від першої зустрічі з Трампом Зеленському не варто. За словами директора Центру “Нова Європа” Олени Гетьманчук, по-перше, на сьогодні виглядає так, що ця зустріч в Нью-Йорку більше потрібна Трампу, ніж Зеленському, як би це не парадоксально звучало, – це дійсно унікальний випадок в історії наших відносин.

“Тому, їхати до Нью-Йорку потрібно в будь-якому випадку, тому що є політична кампанія в США, а є національні інтереси України. Про них треба говорити, бажано при особистій зустрічі. Навіть якщо ця зустріч буде затьмарена нинішнім скандалом, я впевнена, певні меседжі можна буде донести. І головне, тут, звичайно, особистий контакт, який для Трампа є ключовим в його взаємодії з іншими іноземними лідерами. І, думаю, треба займати ту лінію, яку ми займали раніше: все, що може зробити Зеленський – гарантувати незалежне розслідування (у справі компанії Burismа і ролі в ній сина Байдена – Авт.). Тобто, він не буде йому якимось чином перешкоджати, та й втручатися не буде. Тому що позиція торгів з Трампом не вигідна в першу чергу самій Україні. Якщо ми не хочемо, щоб Трамп пов’язував подальшу допомогу з цією справою, щоб Штати використовували щодо України політику “conditionality” (умовностей – Авт.) в плані підтримки, було б дивно, якби ми її пропонували зі свого боку якимось чином”, – сказала сайту “Сьогодні” Альона Гетьманчук.

Експерти вважають, що навіть після скандалу з “українським кейсом”, який спалахнув у Штатах, Дональд Трамп буде намагатися порушити тему з компроматом на Байдена в переговорах з Володимиром Зеленським. Але не прямо, а через своїх помічників і посередників, таких як його зять Джаред Кушнер або адвокат Рудольф Джуліані. При цьому, за словами члена правління Ради зовнішньої політики “Українська призма” Ганни Шелест, Україні варто не забувати про історію 2016 року, коли український політикум відкрито зробив ставку на Хілларі Клінтон, а в підсумку переміг Дональд Трамп.

“Тоді головний урок, який, я сподіваюся, Україна винесла (хоча, можливо, і не всі, як ми бачимо за певними коментарями) – що нам потрібна підтримка обох партій. Нам це вже стало в нагоді, коли Трамп поставив під сумнів санкції проти Росії. І саме завдяки тому, що Конгрес зміг прийняти відповідний закон, в якому прописав, що санкції проти РФ без них не можуть бути зняті, саме тоді це було спільне рішення демократів і республіканців. Тобто, незважаючи на всі їхні негативні відносини, в принципових для України питаннях вони об’єднуються. Тому, думаю, для України дуже важливо на цій зустрічі донести, що ми дуже цінуємо діючу Адміністрацію, але у вибори втручатися не будемо і зацікавлені у співпраці на будь-якому рівні”, – сказала сайту “Сегодня” Ганна Шелест.

Підпишіться на новини Центру "Нова Європа", щоб знати все першим!

Підпишіться на наш місячний дайджест, щоб нічого не пропустити!