Частка прихильників вступу до НАТО серед українців хоч і значно збільшилась порівняно з періодом до Євромайдану, але протягом останнього року спостерігається тенденція до її зменшення. У серпні 2018 року 42 відсотки українців бачили в НАТО найкращу гарантію нацбезпеки, тоді як іще рік тому – в червні 2017 року – таких було 47 відсотків.
Такі дані соціологічного опитування “Що українці думають і знають про НАТО” оприлюднив 11 вересня у Києві Фонд демократичних ініціатив імені Ілька Кучеріва. Опитування проводилося в серпні цього року. Населення анексованого Криму та непідконтрольних Києву районів Донеччини та Луганщини до опитування залучено не було.
Згідно з зазначеним опитуванням, 30 відсотків українців продовжують сприймати НАТО як “агресивний військовий блок”. Найбільше прихильників такої позиції мешкає у південних (47 відсотків) та східних (56 відсотків) регіонах України. На думку експертів, у цих регіонах бракує роз’яснювальної роботи з населенням, багато людей там досі мислить “радянськими догмами і кліше”.
“Якщо цим людям, які наразі перебувають в інформаційному вакуумі, надати повну картину, пояснити всі “за” і “проти”, то буде й інша позиція. Завжди є різниця між позицією людини поінформованої і тієї, якій бракує інформації. І це опитування показує, що більшість українців фактично не знають про НАТО в достатній мірі, їм бракує інформації”, – вважає перший заступник директора Центру “Нова Європа” Сергій Солодкий. За його словами, на півдні та сході України також нині відбувається посилення проросійських голосів через дискредитацію тих, хто представляє прозахідний, проєвропейський вектор. “Через корупційні скандали дискредитація окремої персоналії, яка репрезентує чи відстоює пронатівський курс, переноситься на сам НАТО”, – зазначає експерт.