Фон зустрічі “Ахенської трійки” (зустріч президента України Петра Порошенка, президента Франції Еммануеля Макрона і канцлера Німеччини Ангели Меркель в Ахені, Німеччина – Ред.) – нагородження Макрона премією Карла Великого за особливий внесок в єднання європейців. Було б дивно, якби в такому заході брав участь і Путін. Про це сайту “Сегодня”, коментуючи сьогоднішні переговори лідерів Німеччини, Франції та України в німецькому Ахені, сказав перший заступник директора Центру “Нова Європа” Сергій Солодкий.
“Чому Путіна немає в Ахені? Думаю, що причин може бути дві. Перша: йому просто там не місце. Фон зустрічі “ахенської трійки” – нагородження Макрона премією Карла Великого за особливий внесок в єднання європейців. Було б дивно, якби в такому заході брав участь і Путін. Друге: Берлін і Париж могли вирішити, що зустріч вчотирьох не принесе жодного результату. Варто спочатку обговорити всі питання з українським лідером, а потім окремо з Путіним. Зрештою, тоді можна спробувати вийти і на результат. Як відомо, незабаром очікуються візити Макрона в Москву і Петербург, а Меркель – в Сочі”, – вважає експерт.
За словами Сергія Солодкого, в ЄС однозначно розуміють, що всі важелі впливу на ситуацію у Кремля, інакше б не було “постахенського” візиту канцлера в Сочі.
Експерт підкреслює, що на цих зустрічах не обов’язково може йтися про конкретні рішення – наприклад, узгодження деталей миротворчого мандата.
“На Заході все частіше можна почути запитання: а чи не вдасться Путін знову до агресії після футбольного чемпіонату? Більш того, значення комунікації персонально зростає на тлі рішення США вийти з ядерної угоди з Іраном. Цей тренд містить певні загрози. Згадайте хоча б альянс Франції і Німеччини з Путіним проти іракської кампанії Буша-молодшого. У переговорних “трійках” немає нічого екстраординарного. Восени 2016-го після переговорів Нормандської четвірки відбулася бесіда трійки лідерів – Німеччини, Франції та Росії (для обговорення сирійської ситуації)”, – відзначає Сергій Солодкий.
Відразу після переговорів Нормандської “трійки” в німецькому Ахені з візитом до України приїде спецпредставник Держдепу Курт Волкер. Як показує практика, раніше він відвідував Україну напередодні зустрічей з помічником президента РФ Владиславом Сурковим.
За словами Сергія Солодкого, в діалозі Суркова-Волкера дійсно утворилася досить тривала пауза. Зв’язок між візитами Волкера в Україну і його подальшими переговорами з російським представником був.
“Однак про такі зустрічі було відомо заздалегідь. Волкер намагався бути максимально відкритим у питаннях переговорів, щоб, напевно, в українців не виникало ніяких підозр щодо кулуарних домовленостей. Тому, вочевидь, з’явилися певні труднощі в діалозі з росіянами – відомо, що останніми переговорами ( в січні з Сурковим в Дубаї – Авт.) Волкер був вкрай розчарований. Поки немає підстав вважати, що Росія якимсь чином скоригувала свою позицію щодо миротворців. Знову-таки Росія може поки спробувати пов’язати українське питання з іншими питаннями міжнародного порядку денного – Сирією, Іраном. Відповідно, намагатиметься вивести переговори і на вищій рівень. Раніше ці спроби були невдалими: українські та сирійські переговори йшли окремими треками”, – підсумував Сергій Солодкий.