Альона Гетьманчук прокоментувала у програмі Громадського радіо «Ну і тиждень» тему санкцій проти деяких українців, які уряд Сполучених Штатів запровадив на початку цього тижня.
Наскільки боляче ці санкції б’ють по тих самих українцях, народних депутатах, зокрема по тих, проти яких вони запроваджуються? Сполучені Штати далеко, а ці люди тут.
– Дійсно, це дуже часто залежить від того, хто є тими особами, щодо яких санкції впроваджуються. Тому що стосовно обмежень, які будуть існувати щодо них і які зафіксовані саме на сайті Міністерства фінансів США, а не, скажімо, в заявах окремих експертів, ці обмеження стосуються блокування майна, яке перебуває під юрисдикцією США і фактичну заборону будь-яких бізнес-контактів з громадянами США. Тобто, як бачимо, якщо, наприклад, у тебе чи у твоєї родини немає жодного майна, яке перебуває під юрисдикцією США, або ти не провадиш будь-яких бізнес-контактів з громадянами США, то в принципі ті санкції тебе безпосереднього можуть і не стосуватися, і ти можеш далі спокійно жити.
Однак, ми знаємо, що серед фігурантів цього українського списку є ті люди, в яких є майно за кордоном, і які, очевидно, провадять транзакції в доларах. Швидше за все, у них буде певний дискомфорт від того, що ці санкції проти них застосовані. Хоча є і завжди були питання до імплементації американських санкцій, незважаючи на те, що Офіс контролю іноземних санкцій при Міністерстві фінансів США, який власне впроваджує ці санкції, існує ще з 50-го року минулого століття. В них доволі налагоджена та відпрацьована система запровадження санкцій, однак щодо їх імплементації були і залишаються питання. І ми знаємо, що таким особам, як Медведчуку, скажімо, щодо якого були запроваджені санкції в іншому пакеті значно раніше, вдавалось ці санкції обходити.
Наскільки потрібно допекти Сполученим Штатам, щоби запровадити ці санкції? Нагадайте, будь ласка, у зв’язку з чим запроваджено санкції щодо народного депутата Дубинського та інших у цьому пакеті.
Це, власне, пакет, який стосується втручання в американську виборчу кампанію за допомогою, як кажуть американці, участі цих осіб у пов’язаній з Росією мережі іноземного впливу, мережі російської дезінформації. Тобто, як бачимо, в принципі, це досить серйозні звинувачення, і я хотіла б звернути увагу на те, що Стівен Мнучін, який є Міністром фінансів США, у своїй заяві, коли він аргументував запровадження санкцій щодо цього списку, власне, заявив, що ця російська кампанія з дезінформації, у якій начебто брали участь українці, спрямована проти громадян США і є загрозою американській демократії.
Як на мене, ця заява дуже показова, вона є більш показовою, ніж заяви Майка Помпео, які були поширені в Україні. Міністр фінансів взагалі є дуже обережним щодо санкцій та поміркованим в цьому питанні, і він є близьким соратником Дональда Трампа, що теж саме по собі показово і парадоксально. Адже власне ці особи брали участь у дезінформаційних спробах, щоб фактично допомогти Дональду Трампу переобратися на посаду президента, і саме за цього президента вони постраждали.
Якщо контакти із громадянами Сполучених Штатів у бізнес-питаннях обмежуються або припиняються, то можна ж діяти через посередників. Колись були повідомлення, що росіяни, наприклад, купуючи твори мистецтв у США, обходили обмеження. Наскільки пильно відстежується, коли контакти відбуваються не напряму?
Власне, це те, що я казала щодо недосконалого механізму імплементації санкцій. Якщо механізм запровадження санкцій вже доволі випрацюваний, то механізм імплементації – ні. І це вже буде одним із завдань адміністрації Байдена. Сьогодні звучать багато голосів щодо того, аби дійсно чіткіше моніторити виконання санкцій. Я думаю, що Байден буде багато зусиль спрямувати на те, щоб відбувалась чіткіша координація між різними відомствами США з цього питання, тому що за Дональда Трампа були деякі прогалини в цьому плані. І щоб ті, хто є в цих санкційних списках, відчували вплив і ефект цих санкцій.
Однак, тут важливо зауважити, що у випадку останніх санкцій, їх жертвою є не лише ті особи, які є в списку, але рикошетом вони б’ють і по Україні, і по українсько-американських відносинах, оскільки пан Дубінський є представником правлячої партії. Звісно зараз дуже важливо, якою буде реакція офіційного Києва на те, що представник правлячої партії, за твердженням американського уряду, належить до пов’язаної з Росією мережі іноземного впливу, яка становить загрозу американській демократії.
Частково офіційний Київ на це вже відреагував, хоча знову ж таки опосередковано радник президента пан Подоляк сказав, що Офіс Президента не реагуватиме на це, і переклали всю відповідальність за це на фракцію у Верховній Раді. В принципі, коли запроваджуються санкції іншими державами, що каже міжнародне право про обов’язки, які виникають у країні, проти громадян якої санкції запроваджені?
Я думаю, що тут швидше йдеться не про міжнародне право, а про політичний контекст, тому що ці санкції є все ж політичним сигналом. Інша справа, що, наприклад, щодо деяких українців ведуться кримінальні провадження у США, як проти пана Коломойського чи Фірташа. Це питання юридичне. Питання санкцій все ж таки більше лежить у політичній площині, і якщо Україна жодним чином на це не реагуватиме і робитиме вигляд, що нічого абсолютно не відбулось, це буде дуже сильно підважувати наш меседж про те, що ми докладаємо зусиль до боротьби з гібридними загрозами Росії в Україні.
Дуже шкода, що це підважуватиме цей меседж, тому що сьогодні, як на мене, склалася унікальна ситуація, коли ми могли б дійсно співпрацювати зі Сполученими Штатами в плані боротьби з гібридними впливами, навіть у контексті вжиття певних превентивних заходів. Адже як і в Україні, так і в США сьогодні Росія не тільки становить зовнішню загрозу, але є елементом внутрішньої дестабілізації. У Сполучених Штатах це стало дуже помітно з 2016 року, тому ми з американцями могли б дуже тісно співпрацювати.
Сьогодні залежно від того, як Київ відреагує на санкції проти Дубинського, нам можуть поставити питання руба: чи ми спільно боремось з гібридними впливами Росії, чи ми боремося, а ви покриваєте російських агентів, умовно кажучи. Тому я думаю, що це дуже серйозне питання зараз, на яке має відповісти українська влада. Обнадійливим є той факт, що у Твіттері була не лише заява Єрмака, але і Офісу президента, де було вказано, що будуть вжиті конкретні кроки щодо санкційного списку і щодо тих людей, які намагались втрутитись в американські вибори, незалежно від їхньої партійної приналежності.
Переглянути інтерв’ю можна тут: