Коментар Тетяни Левонюк для “Суспільне.UA“.
У Запоріжжі сьогодні відбулася публічна дискусія, під час котрої аналітикиня Центру «Нова Європа» Тетяна Левонюк презентувала дослідження «Євромапа України». Рейтинг європейської інтеграції областей». Це – перше всеохопне дослідження незалежного аналітичного центру поступу України на шляху до євроінтеграції. «Євромапа» являє собою рейтинг областей країни, складений на основі відповідності до 34 індикаторів у 8 сферах, які найбільш виразно відображають динаміку зближення окремих регіонів країни з ЄС. Згідно дослідження, Запорізький регіон посідає 19 місце у цьому рейтингу.
«Першу «Євромапу» з метою привернення уваги, зокрема місцевої влади щодо тематики євроінтеграції, до того, що це євроінтеграція, це ширше ніж угода про асоціацію і це стосується всієї України, не тільки міста Києва і центральної влади. І власне, ми досягли своєї мети, тому що ми отримали запрошення, зокрема від ЗОДА, виступити із такою презентацією, від інших обласних адміністрацій. І ми знаємо як вже зазначалось на дискусії, деякі зміни вже були внесені, і власне змагальний характер дослідження, і те, що це рейтинг і це рейтинг, який може отримати пролонгацію, це дуже мотивувало місцеву владу до того прийняти до уваги певні прогалини і над ними працювати», – розповіла аналітикиня Центру «Нова Європа» Тетяна Левонюк.
«Не все можна обчислити статистикою і не все наша статистика показує абсолютно повністю. Але ці результати – це дороговказ. Де, що треба опрацювати. Якщо ми бачимо низькі рейтинги з екології, то ми розуміємо, що це об’єктивно. Якщо ми бачимо низький рейтинг доріг, то ми розуміємо, що це об’єктивно. Але якщо ми бачимо високі рейтинги з міжнародної технічної допомоги, то ми також розуміємо, що це достатньо об’єктивно. Бо область залучає дуже велику кількість коштів завдяки різним програмам. Тож об’єктивні рейтинги можуть зробити об’єктивну роботу над покращенням цих рейтингів», – повідомив керівник управління зовнішніх відносин та зовнішньоекономічної діяльності Артур Бойко.
До трійки лідерів рейтингу увійшли Львівщина, Волинь та Вінниччина. Однак навіть вони далекі від ідеального стану справ, каже Артур Бойко. Адже у цих регіонах досягнули трохи більше половини від усіх індикаторів. За словами Тетяни Левонюк, подібні дослідження матимуть системність та будуть продовжені. Також надалі дослідження будуть представлені як щорічний моніторинг зусиль регіонів щодо євроінтеграції.
«Ось такі виїзні засідання дають дуже багато розуміння, бо у нас Україна дуже різна. У нас кожен регіон має свою специфіку. Свої проблеми, свій потенціал, свої можливості. У Запоріжжя фантастичний туристичний потенціал, який ще належить повністю реалізувати. І відкрити для Європи! І сподіваюся, коли з’являться прямі рейси, які анонсувалися європейці відкриють для себе Запоріжжя, Хортицю і козацьку спадщину. Це як раз те, що ми маємо побачити. Ті можливості, які існують на місцях, і відповідно скорегувати свою політику, свої якісь компанії, які б посилили ці сильні сили кожного регіону», – каже радниця віцепрем’єра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Дарія Гайдай.
Головні завдання співпраці запорізьких патріотичних організацій, волонтерів та сучасного козацтва з Євросоюзом та НАТО – це забезпечення миру в Україні, підтримка сильної армії, створення руху інформаційного спротиву агресорам та окупантам. Про це під час публічної дискусії «Євромапа України» заявив керівник Запорізького обласного Центру Євроатлантичної інтеграції Дмитро Сухінін.
«Наше завдання у складі наших громадських організацій, посилити роз’яснювальну роботу, чому Україна повинна бути в Європі. Ми не жебраки, ми не люди, які хочемо щось взяти у Європи. Тисячу років ми давали Європі першокласних полководців, сильну армію, ми давали науковців, творчих людей. Частина Європи – це частина творчої та інтелектуальної спроможності наших пращурів-героїв», – зазначив керівник Запорізького обласного Центру Євроатлантичної інтеграції Дмитро Сухінін.