У Німеччині новій коаліції вже три місяці, а уряд сформувався два місяці тому. Як німецька коаліція будує відносини з Кремлем? Як змінюється політика Німеччини стосовно України? І чи варто Україні розраховувати на Німеччину? Про це в ефірі Радіо Донбас.Реалії поділилася своїми оцінками директор Центру «Нова Європа» Альона Гетьманчук.
– Що важливого вже сталося у новій німецькій коаліції?
– Коаліція є старою, але уряд новий. Дуже багато нових облич або обличчя, які були на інших посадах. Спочатку дуже показовим було те, що тема України була зафіксована у коаліційній угоді та навіть такі деталі, як миротворча місія на Донбасі. Це вперше.
Коаліція та уряд сьогодні досить неоднорідний. Йде боротьба щодо питання не так України, як Росії, майже в усіх політичних ключових партіях. Раніше у нас було сприйняття, що партія Меркель точно за Україну, та інші сили з нами. Тобто були спрощені уявлення. А зараз дуже складно робити такий однозначний аналіз, тому що у всіх партіях, окрім партії Зелених, є прибічники як і дуже жорсткого курсу щодо Росії, так і ті, хто вважає, що потрібно більше діалогу з Росією, пом’якшувати санкції, можливо навіть знімати.
– А є сильні проукраїнські сили? Чи все зав’язано більш глобально – навколо Росії?
– Так, такою ключовою персоною далі залишається Ангела Меркель, яка, попри діалог із Росією та Володимиром Путіним, буде відстоювати лінію, що агресор має понести покарання, буде допомагати Україні, стримувати агресію. Але їй буде все складніше це робити.
Якщо два роки тому вона могла дуже швидко виконати три ключових для нас завдання: утримувати єдність щодо України в самій Німеччині, в уряді, утримувати єдність щодо України в Євросоюзі, та утримувати єдність із США. То сьогодні всі ці три завдання виконати надзвичайно складно і буде ще складніше. Тому маємо знаходити собі в уряді нових умовних Меркель, знаходити друзів серед нових облич.
– Наскільки серйозні ці розбіжності Німеччини із США?
– Розбіжності глибокі. Це також несприйняття американського президента та його теперішньої політики на суспільному рівні. Путін більш популярний політик, ніж Дональд Трамп у кількох країнах Європейського союзу. Також несприйняття на рівні політичних еліт, ліній розколу стає все більше.
– А що саме у політиці Трампа не подобається?
– Я думаю, що непередбачуваність, непослідовність, шоуменство. Німці люблять серйозних політиків, а Дональд Трамп не відповідає образу відповідального політика, на якого можна покластися.
Заяви, які Трамп робив навіть проти німецьких автомобілів, відверті звинувачення у бік Німеччини, що вона занадто багато продає німецьких автомобілів до США. Він зробив чимало антинімецьких заяв.
Повну версію ефіру дивіться та читайте на сайті “Радіо Свобода”