Ми у медіа
На початку 2024 року ЄС зможе ухвалити рішення про відкриття переговорів про вступ України
12 січня 2023, 16:28
автор: Маріанна Фахурдінова

Наскільки успішно Україна рухається до членства у ЄС, коли вона зможе розпочати переговори про вступ, а також що очікувати від саміту Україна-ЄС у лютому 2023 року?

На всі ці та інші питання в ефірі Радіо НВ відповіла аналітикиня Центру «Нова Європа» Mаріанна Фахурдінова.

Ключові тези: 

Саміт Україна-ЄС – це радше регулярний формат зустрічі України та ЄС для того, щоб зрозуміти, на якому етапі інтеграції ми перебуваємо. На Саміті буде обговорюватись подальша підтримка України у війні з Росією, посилення санкцій проти країни-агресора, успіх України у виконанні рекомендацій ЄС щодо імплементації низки реформ тощо.

За пів року після отримання статусу кандидата Україна зробила прогрес в напрямку запровадження реформ, необхідних для подальшого членства. Нещодавно українська влада ухвалила два важливі закони, зокрема про нацменшини та про медіа, які запроваджують кращі європейські стандарти у цих сферах. Парламент також ухвалив закон про реформу Конституційного Суду, однак тут ми бачили певну критику з боку ЄС, який разом з Венеціанською Комісією радив доопрацювати цей закон. Також у сфері антикорупції ми бачили позитивні кроки: влітку 2022 року було призначено керівника САП, а зараз європейські партнери та українська спільнота очікують призначення директора НАБУ. 

Результати опитування «Дипломатія воєнного часу. Що думають українці про рух України до членства в ЄС», проведеного на замовлення Центру «Нова Європа», показали, що громадяни України не сприймають інтеграцію в ЄС як самоціль, а усвідомлюють, що це інструмент покращення їхнього життя – 73% українців підтримують вимогу ЄС про реформи для відкриття переговорів про вступ. На додачу, ми запитали українців, що важливіше при імплементації реформ: темпи чи якісь їх впровадження, і майже 60% громадян сказали, що якість є важливішою. Українці демонструють далекоглядність у цьому напрямку. 

Україна не зможе розпочати переговори про вступ до ЄС поки Єврокомісія не надасть позитивну оцінку щодо того, що ми повністю запровадили 7 реформ, які вони нам рекомендували після надання статусу кандидата. Офіційно так оцінку Комісія надасть лише восени 2023 року. За умов, якщо Україна на відмінно виконає своє «домашнє завдання», а держави-члени політично будуть готові далі рухати Україну до наступних етапів інтеграції, то цілком можливо, що на початку 2024 року ЄС зможе ухвалити рішення про відкриття переговорів про вступ.

Як показало опитування Центру «Нова Європа», понад 50% українців вважають, що війна посприяла рішенню надати Україні статус кандидата, однак це не єдиний фактор. До початку повномасштабного вторгнення навіть не йшлося про те, щоб Україна подавала заявку на членство в ЄС: наші європейські партнери говорили, що це не на часі, Україні потрібно імплементувати більше реформ тощо. Тому, з одного боку, війна підштовхнула ЄС, щоб надати такий символічний жест підтримки Україні, з іншого боку, якби ми не мали попередню історію успішного впровадження реформ, то не можна було б говорити про надання Україні статусу кандидата.