Єврокомісар з питань європейської політики сусідства та переговорів з розширення Йоганнес Ган сьогодні, 9 листопада, прибуває до Києва. Головна мета його візиту – представлення щорічного звіту Єврокомісії про імплементацію угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Ган особисто вручить звіт прем’єру Гройсману, після чого цей документ стане відкритим для публічного доступу. Окремо на переговорах з українським керівництвом Єврокомісар Ган гостро поставить питання нерозкритих злочинів проти громадських активістів, прогнозують експерти.
За останній час Київ не показав особливого прогресу в імплементації угоди про асоціацію з ЄС, констатує старший аналітик Центру “Нова Європа” Лео Літра. Експерт вказує на дані урядового звіту про імплементацію угоди про асоціацію, згідно з яким торік Україна імплементувала лише 41 відсоток з взятих на себе в рамках угоди зобов’язань. За словами Літри, звіт стане приводом “поговорити про ті перетворення, які ще зрушилися з місця”, наприклад, у сфері транспорту та реформування митниці.
Текст документу, який до представництва Єврокомісії у Києві надійшов з Брюсселя ще на початку тижня, європейські дипломати тримали у строгому секреті. Зважаючи на практику аналогічних звітів за минулі роки, у тексті навряд чи слід очікувати прямої критики чи гострих зауважень на адресу української влади. Утім, і чіткі сигнали на адресу Києві також імовірні. Як це було у висновку минулорічного звіту, в якому Україну закликали подвоїти зусилля у впровадженні життєво важливих реформ, зокрема у боротьбі з корупцією. І також нагадується, що ЄС надаватиме свою політичну, технічну та фінансову підтримку лише у прямій залежності від просування системних реформ в Україні.
Лео Літра пояснює таку дипломатичність тим, що Брюссель “з терпінням ставиться до України, бо розуміє, наскільки важко в умовах війни запустити на повну потужність імплементацію угоди”.
Хоча електоральний фактор цього візиту в ЄС ніхто не визнає, але він присутній, погоджується Лео Літра. “Українську чинну владу не хочуть публічно критикувати перед виборами, бо це дасть аргумент популістським силам всередині країни”, – каже він. Тому усі зауваження та незадоволення, на які є підстави, Йоганнес Ганн висловить українським партнерам за зачиненими дверима, переконаний оглядач.