Переговори з Росією та спроби маргіналізації ролі МЗС – що очікувати від призначення Єрмака? Коментар Альони Гетьманчук для Atlantic Council. Повний текст статті англійською мовою можна знайти тут.
“Від самого початку було зрозуміло, що призачення Богдана на посаду було тимчасовим. Він здійснив свою місію, ввівши політичного новачка Зеленського у сферу державної бюрократії. Серед західних партнерів України репутація Зеленського постраждала через минуле Богдана: він був особистим юристом олігарха Ігоря Коломойського.
Дійсно, призначення Богдана керівником апарату Зеленського послужило найбільш очевидним свідченням можливих зв’язків олігарха з президентом України. Зважаючи на це, відставку Богдана можна трактувати як ознаку того, що відносини між Коломойським та Зеленським погіршилися. Однак, на мою думку, ситуація дещо складніша.
Щодо наступника Богдана Андрія Єрмака, він більше відомий як помічник президента Зеленського. Поки що занадто рано говорити про те, наскільки ефективно він буде виконувати свої обов’язки на новій посаді. Він явно завоював довіру президента Зеленського, тож можна припустити, що Зеленський вважає ефективним прямий стиль дипломатії Єрмака.
З огляду на те, що Єрмак грає ключову роль в переговорах з Росією та напряму контактує з новим куратором України в Кремлі Дмитром Козаком, можна очікувати, що Офіс Президента ще більше зосередиться на двосторонніх переговорах з Москвою та зусиллях, спрямованих на припинення конфлікту на Донбасі.
Можливо, також будуть відновлені спроби маргіналізації ролі МЗС України у прийнятті зовнішньополітичних рішень, враховуючи скептицизм Єрмака до традиційної дипломатії.”