«Якщо Україна хоче бути членом ЄС у стислі строки, то вона повинна не просто бути перфекціоністкою, але рекордсменкою серед перфекціоністів».
На цьому наголосив Сергій Солодкий, перший заступник директора Центру «Нова Європа» під час свого виступу на дискусійній панелі «Шлях України до ЄС: яка роль масмедіа в цьому процесі?» у рамках Donbas Media Forum 10 листопада 2023 року.
Дискусія відбулася за участі Катаріни Матернової, Посолки ЄС в Україні та Дарʼї Каленюк, співзасновниці Міжнародного центру української перемоги, виконавчої директорки та співзасновниці “Центру протидії корупції” за модерації Сергія Стуканова, засновника Інституту інтеграції Донбасу, керівника аналітичного відділу в Центрі контент-аналізу, ведучого Українського радіо
«Я би порівняв останнє рішення Європейської Комісії зі вступом до університету. Відкриття переговорів – це вступ до університету, навчання в ньому – це адаптація стандартів, правил ЄС, а отримання диплома – це отримання повноправного членства в ЄС», – зазначив Солодкий. «Тільки хотів би наголосити, що моя метафора стосується лише дуже правильних, вимогливих університетів. Цей університет під умовною назвою «Європеїзація» не дає дипломів із поганими чи середніми оцінками. Країна, яка не впроваджує норм ЄС, може досить довго залишатися на етапі «навчання», вступного процесу», – уточнив він.
Чи вийде Україні втілити свої зобовʼязання в стислі строки? Деякі цифри для роздумів. Якщо говорити про усереднені часові показники, то шлях від подачі заявки країною до отримання членства в ЄС у середньому становив 9 років (для 21 країни-члена; не враховуємо 6 країн-засновниць). На вступний процес потрібно було в середньому 4 роки. Найшвидші в цьому плані були Австрія, Фінляндія, Швеція (1,3 року). Найповільніші – Португалія, Іспанія, Хорватія (понад 6 років).
«Українська влада виставила для себе високу планку – бути готовою до членства за два роки. Чи реалістичний цей дедлайн? Я – обережний оптиміст. Утім, у випадку з Україною справедлива приказка: «ніколи не кажи ніколи». Для цього потрібно буде демонструвати надзвичайну політичну волю, рішучість і відповідальність в процесі реформування. Україна вже довела, що її шлях до ЄС – унікальний», – підсумував Сергій Солодкий.
Під час виступу він також нагадав, що Центр «Нова Європа» ініціював незалежний моніторинг виконання Україною євроінтеграційних зобовʼязань під назвою Кандидат Check. З часу отримання Україною кандидатського статусу було підготовлено пʼять випусків оцінки.