Події
Східне партнерство та Україна: оцінка минулого, погляд у майбутнє
19 лютого 2020, 14:00

 

19 лютого Центр «Нова Європа» провів публічну дискусію, під час якої Лео Літра, старший аналітик центру, та Катерина Зарембо, асоційована аналітикиня ЦНЄ, презентували українську частину дослідження Інституту безпекових досліджень ЄС (EU ISS) «Десята річниця Східного партнерства: оцінка минулого, погляд у майбутнє».

Документ аналізує еволюцію програми Східного партнерства, досліджує ставлення країн-учасниць до неї та пропонує шляхи, як Східне партнерство може бути адаптоване до сучасних реалій, щоб запобігти регіональним викликам і скористатися можливостями у найближчому десятилітті.

 

На основі аналітичного документа аналітики центру та запрошені експерти надали оцінку впровадження та можливостей Східного партнерства. Спікери звернули увагу на такі моменти:

 

“Один європейський експерт зауважив, що якщо скласти перші літери назв країн Східного партнерства, вийде російське слово “бумага”. Певним чином це символічно, адже на папері існує багато пропозицій з реформування Східного парнерства, але є дуже мало можливостей їх втілювати. Тому хотілось би побажати, щоб усе те, що було написане, увесь цей папір трансформувався у нові пропозиції, нові ідеї, які зрештою будуть втілюватись у життя.”

Альона Гетьманчук, Директорка, Центр «Нова Європа»

 

“Ми повинні диференціювати країни Східного партнерства. Ми в одному “кошику”, але нам потрібно рухатись паралельними треками, залежно від амбіцій країн щодо їх членства в ЄС”.

“Східному партнерству бракує безпекового виміру, а для України – це перший пріоритет. ЄС міг би запропонувати країнам СхП участь у деяких своїх безпекових проектих, наприклад PESCO.”

“Підхід ЄС більше спрямований на процес, а не на результат.”

Лео Літра, старший аналітик, Центр «Нова Європа»

 

“Східному партнерству, з одного боку, дуже бракує безпекового виміру, але, з іншого боку, цей вимір існує по факту того, що до СхП належить ціла низка країн, які боряться проти впливу Росії, і на які Росія має великі претензії.”

Катерина Зарембо, асоційована аналітикиня, Центр «Нова Європа»

 

“Трансформації – це не лінійна історія в державах Східного партнерства, ми сприймаємо реформи не як низку успіхів, а радше як ряд злетів і падінь. Трансформації в державах СхП – це марафон, а не спринт.”

“Друга найбільша делегація ЄС знаходиться саме в Україні. Перше місце обіймають США. EUAM також мають другу найбільшу за обсягом місію саме в Україні, після Західних Балкан.”

“Більша присутність створює більші очікування. Однак, за даними опитувань ЄС, Україна часто очікує від ЄС не збільшення обсягу коштів, а того, щоб ЄС стимулював уряд ефективніше проводити реформи”.

Станіслав Секрієру, Старший аналітик, Інститут безпекових досліджень Європейського Союзу (Франція) 

 

“Україна завжди недооцінювала багатостороннє співробітництво. Цьому слід приділяти більше уваги. Країни Східного партнерства можуть бути більш ініціативними у співпраці з ЄС.”

“У цьому марафоні, ви не завжди бачити кінцеву мету. Втім, її не потрібно випускати із виду.”

Ганс-Юрген Гаймзьот, Спеціальний представник з питань Східного партнерства, Міністерство закордонних справ Німеччини 

 

“Погляньте на реформи в Україні: це, перш за все, питання стійкості. Ми в EUAM також намагаємось посилити стійкість України до зовнішніх та внутрішніх загроз. Нашим фокусом залишається реформа безпекового сектору.”

“Україна – найбільша країна Східного парнерства. Київ – це така-собі бульбашка, в регіонах ситуація можу бути зовсім іншою. Тому для EUAM також важливо бути присутніми в регіонах. Ми очікуємо, що офіси в регіонах почнуть повноцінно працювати вже влітку.” 

“40% українців знають про існування EUAM”

Фредрік Весслау, Заступник голови, Консультативна місія ЄС в Україні 

 

“Стратегія розвитку Східного партнерства повинна залишатись амбітною і відповідати потребам, очікуванням та інтересам країн-учасниць програми. Ми розуміємо інклюзивність СхП як готовність запропонувати всім 6 країнам можливість максимального залучення, а вже кожна країна сама вирішить, наскільки сильно долучатися.”

Марина Михайленко, Директорка, Департамент Європейського Союзу та НАТО, Міністерство закордонних справ України 

 

Пропонуємо до Вашої уваги також фото-звіт та відео трансляцію заходу.

???? Як модернізувати Східне партнерство? Дискутуємо на Східне партнерство і Україна: оцінка минулого, погляд у майбутнє!Дослідження "Десята річниця Східного партнерства: оцінка минулого, погляд у майбутнє" можна знайти тут: http://bit.ly/NEC_EUISS_EaP

Gepostet von Центр "Нова Європа" / New Europe Center am Dienstag, 18. Februar 2020

 

Захід відбувся в рамках Ініціативи з розвитку аналітичних центрів в Україні, яку виконує Міжнародний фонд “Відродження” у партнерстві з Ініціативою відкритого суспільства для Європи (OSIFE) за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні.

Підпишіться на новини Центру "Нова Європа", щоб знати все першим!

Підпишіться на наш місячний дайджест, щоб нічого не пропустити!