Події
Центр “Нова Європа” організував 3rd EU Accession Exchange Forum
20 вересня 2024, 13:15

19 вересня 2024 року у Києві Центр “Нова Європа” організував 3rd EU Accession Exchange Forum за участі високопосадовців та провідних експертів із країн-кандидатів і країн-членів ЄС.

Форум створювався як ключова експертна платформа для всіх країн-кандидатів на вступ до ЄС, завдання якої – обмін вивченими уроками в процесі вступних переговорів та розробка рекомендацій, як зробити процес розширення ЄС більш ефективним.

Участь у 3-му Форумі взяли більше 100 учасників з країн-кандидатів на вступ до ЄС та країн-членів Європейського Союзу.

Панельні дискусії були присвячені таким питанням:

  • Геополітичне розширення ЄС повертається. Чи принесе воно результати?
  • Підбиття підсумків реформ у країнах-кандидатах та ЄС: Що тепер? Що далі?
  • Перешкоди євроінтеграції: як убезпечити процес вступу до ЄС від втручання Росії?
  • Скільки це коштує? Ціна розширення і вплив на бюджет ЄС
  • Готуючись до створення Оборонного Союзу: чи зможе ЄС одноосібно гарантувати безпеку для нинішніх і майбутніх членів?

Запис Форуму доступний тут.

 

Нижче деякі ключові месиджі наших спікерів:

Ольга Стефанішина, Віцепрем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України – Міністр юстиції України:

Для мене сьогодні дуже важливо бачити перед собою активне громадянське суспільство, яке було і залишається головним рушієм трансформації нашої країни. Саме ви допомогли Україні стати державою, яка фактично відродила політику розширення як пріоритет Європейського Союзу.

Процес йде повним ходом, і я переконана, що його головним рушієм є сама Україна. Пишаюсь, що наша країна не лише вистояла та залишилася повністю функціональною й ефективною з початку повномасштабної війни, а й подвоїла зусилля у проведенні реформ. Існує лише одне питання: як нам виконати порядок денний реформ, щоб зробити країну максимально підготовленою до перемоги і післявоєнного відновлення, а також до членства в ЄС і НАТО. Це дає енергію, щоб бути ключовим рушієм розширення, яке зі свого боку є джерелом геополітичної сили Європейського Союзу.

Ігор Жовква, заступник керівника Офісу Президента України, дипломатичний радник Президента України:

Україна робить ЄС більш об’єднаним всупереч усьому. Був ризик відсутності єдності ЄС на початку повномасштабного вторгнення. На щастя, президент-агресор помилився. Адже він розраховував на таку ж реакцію світу, як це було на початку 2014 року або, можливо, за аналогією подій в інших країнах. Та його розрахунок виявився хибним. Тому, на нашу думку, Україна робить Європейський Союз більш об’єднаним.

Україна робить ЄС більш креативним. ЄС знаходить багато нових інструментів та засобів, Європейський Союз почав мислити нестандартно.

Катаріна Матернова, Посол Європейського Союзу в Україні:

Жодна з країн не увійшла до ЄС без вступу в НАТО. Майбутнє України – у НАТО. Бути під однією безпековою парасолькою з Україною – це ключовий інтерес для ЄС.

Для Європейського Союзу важливо мати однакові безпекові гарантії з Україною, тому просувати її членство в Північноатлантичному альянсі в інтересах ЄС. Країни не вигадають кращий безпековий механізм ніж НАТО. Тому ЄС має бути зацікавлений у просуванні членства України.

Іванна Климпуш-Цинцадзе, голова Комітету Верховної Ради України з питань інтеграції України до ЄС:

Європейський Союз продемонстрував свою готовність до розширення процесами, які відбулись з початком повномасштабного вторгнення РФ проти України.ЄС зробив правильний крок, коли виявив політичний прогрес щодо України, Молдови та Грузії. У цьому випадку йшлося про визнання того, що увесь процес має бути розширений за рахунок як Західних Балкан, так і східних сусідів Європейського Союзу.

ЄС зрозумів, що це не тільки економічний процес, але й геополітичний. І це тло для всіх цих двох із половиною років, коли ми ставали свідками зміни в деяких рішеннях.

Альона Гетьманчук, директорка Центру “Нова Європа”, Україна:

Виконання навіть ключової частини вступного процесу України до ЄС – так званих основ (fundamentals) – має йти пліч-о-пліч з поставленням на належний рівень безпекових основ (fundamentals) для України. Без жодних обмежень на певні типи зброї, глибину ударів, із створенням ППО-щита, надання Україні гарантій безпеки включно з запрошенням до НАТО.

Олександр Сушко, виконавчий директор Міжнародного фонду «Відродження»:

За останні роки проєкт розширення ЄС дуже пришвидшився. Звісно, гарантій швидкої реалізації цього проєкту немає, але і у нас немає цих ілюзій. Втім, порівнюючи з тим, що ми мали ще кілька років тому, коли втрата «апетиту» ЄС до розширення була очевидною, відбулися суттєві зміни. І ми тут сьогодні, аби діагностувати суть моменту, в якому знаходимось. Зрозуміти, як ми можемо рухати процеси вперед, аби не змарнувати цей історичний момент і це вікно можливостей, яке не буде відкритим назавжди.

Розгорнуті тези спікерів Форуму

Ключові меседжі Ольги Стефанішиної під час 3rd EU Accession Exchange Forum

 

ФОТО-звіт 3-ього Форуму доступний тут.

Форум організовано Центром «Нова Європа» у партнерстві з Офісом Віцепрем’єр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України, Міжнародним фондом «Відродження», Європейською радою з міжнародних відносин, Інститутом європейської політики та реформ,  (Молдова), Центром ліберальної сучасності (Німеччина), та виданням «Європейська правда». Форум відбувся за підтримки ЄС у рамках проєкту «Європейське відродження України», який реалізує Міжнародний фонд «Відродження».

Підпишіться на новини Центру "Нова Європа", щоб знати все першим!

Підпишіться на наш місячний дайджест, щоб нічого не пропустити!