“Американські компанії будуть першими, хто звернеться до президента Трампа з питанням щодо безпеки їх інвестицій в Україні. Україна роками переконувала партнерів, що лише двосторонні безпекові гарантії або членство в НАТО можуть стати надійним підґрунтям для відновлення України, оскільки вони убезпечать європейські та американські інвестиції від російської агресії у майбутньому.”
Цього тижня очікується підписання у Вашингтоні угоди про надра. Маріанна Фахурдінова, асоційована аналітикиня “Нової Європи”, окреслила у своїй аналітичній статті для американського Центру аналізу європейської політики (Center for European Policy Analysis – CEPA) занепокоєння українців, що з’явились в ході переговорів щодо угоди:
- Політичний тиск з боку США і примус України до угоди.
- Спроби перетворення грантової допомоги Україні на кредити постфактум.
- Апетити прездиента Трампа щодо прибутків з угоди є значно більшими, ніж обсяг американської допомоги Україні.
- Сумнівні вигоди та потенційні ризики для України від угоди.
- Потенційне розчарування і розкол в українському суспільстві за відсутності належного пояснення владою переваг від угоди для України.
Водночас фінальний драфт угоди враховує деякі зауваги з боку української сторони:
- не зобов’язує Україну поповнити майбутній інвестиційний фонд на конкретну суму (раніше – 500 млрд дол);
- не має жорсткої прив’язки до допомоги, вже наданої Україні з боку США;
- є лише «рамковою угодою» – Україна та США матимуть більше часу для врегулювання потенційних розбіжностей при обговоренні технічних аспектів створення інвестиційного фонду;
- додаткова угода про інвестиційний фонд повинна буде пройти ратифікацію Верховної Ради, що може повернути питання гаратній безпеки до обговорення.