Хоча Україна лише в червні 2022 року отримала статус кандидата в Європейському Союзі, вона вже певною мірою готується до початку вступних переговорів з ЄC. Робить Київ це двома шляхами. По-перше, виконує 7 рекомендацій, які отримав разом з кандидатством. Навіть якщо в деяких столицях ЄС ці рекомендації можуть більше сприйматись як постумови до статусу кандидата, у Києві вони вбачаються передусім як передумови до відкриття вступних переговорів. Наразі є позитивна динаміка з імплементації багатьох рекомендацій, що свідчить про наявність політичної волі до виконання взятих на себе зобов’язань, хоча є і певні проблеми на окремих напрямках. По-друге, Україна напрацьовує відповідну структуру для переговорів та активно вивчає досвід інших країн, які вже стали членами Європейського Союзу.
Враховуючи критичну важливість відкриття переговорів про вступ та безпрецедентні умови, в яких Україна вимушена здійснювати процес вступу до ЄС, Центр «Нова Європа» вирішив зробити свій аналітичний внесок у підготовку України до цього надважливого процесу. Для цього ми провели низку інтерв’ю безпосередньо з тими, хто був задіяний в процес переговорів в окремих країнах Центральної Європи, а саме — Польщі, Чехії та Латвії, а також здійснили навчальний візит до трьох країн Західних Балкан, лише одна з яких вже є членом Європейського Союзу (Хорватія), інші дві — Чорногорія та Північна Македонія — багато років є кандидатами на членство в Європейському Союзі.
Текст дискусійної записки українською мовою доступний тут.
Автори – Альона Гетьманчук та Лео Літра.
Дискусійна записка видана в межах Ініціативи з розвитку аналітичних центрів в Україні, яку виконує Міжнародний фонд «Відродження» у партнерстві з Ініціативою відкритого суспільства для Європи (OSIFE) за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні. Думки та позиції викладені у цій дискусійній записці є позицією авторів та не обов’язково відображають позицію Посольства Швеції в Україні, Міжнародного фонду «Відродження» та Ініціативи відкритого суспільства для Європи (OSIFE).