Аналітика
Трикутник, але не союз: перспективи взаємодії України, Польщі та Великої Британії
23 серпня 2022, 16:59
автор: Альона Гетьманчук, Сергій Солодкий

На запрошення української сторони, сьогодні до Києва прибув польський президент Анджей Дуда. До своєї відставки на початку вересня у Київ також планує приїхати британський прем’єр-міністр Борис Джонсон. Польща та Велика Британія стали чи не найближчими партнерами України, які надали серйозну підтримку на двосторонньому рівні з початку повномасштабного вторгнення України.

Утім, у Лондоні та Варшаві бракує запиту на розвиток тристоронньої співпраці у форматі українсько-польсько-британського “союзу”, створення якого викликало однозначну підтримку та ентузіазм в Україні.
У новому аналітичному документі Альона Гетьманчук та Сергій Солодкий розглянули можливі напрямки взаємодії трикутника, які доступні тут.

 

Пропонуємо до вашої уваги кілька висновків експертів:
  •  І в Польщі, і в Британії розглядають трикутник передусім як ще один формат допомоги Україні, і такий підхід є оптимальним на період, допоки триває війна Росії.
  • Цей формат співпраці варто використати для посилення НАТО та інтеграції України в Альянс. У Британії та Польщі своя складна історія взаємин з ЄС, однак обидві країни – ініціативні члени НАТО, котрі підтримують майбутнє членство України в Альянсі. Відтак окремі проєкти Альянсу могли б впроваджуватися в тристоронньому форматі (якщо на рівні НАТО вони з різних причин гальмуються).
  • Тристоронній формат може також слугувати свого роду платформою для стратегічного безпекового діалогу країн, які мають спільні цінності, однакову оцінку загроз, а відтак можуть обговорювати візію щодо спільної реакції на ці загрози як зараз, так і в середній та далекій перспективі.
  • Співпраця в оборонній сфері так само могла б стати важливим виміром трикутника. У Лондона наразі є інтерес до оновлення власних збройних сил та розвитку мережі міжнародних S&T партнерств (science and technology / наука і технологія). Україна може виявити ініціативу задля того, аби науково-технічна складова була однією з основоположних в рамках і трикутникової співпраці. Тим більше, що всі три країни зацікавлені в виготовленні новітнього озброєння; усі три країни мають для цього належний науковий потенціал.
  • Британія, Польща і Україна можуть проводити активніший діалог із іншими союзниками задля співпраці у військово-повітряній сфері (наприклад, навчання на території Польщі).
  • Відбудова України – ще одна з пропозицій, яка могла б стати важливим напрямком тристоронньої взаємодії.
  • Наостанок спрощення візового режиму (наприклад, зняття високої оплати за візи) або ж і взагалі відмова від них буде важливим сигналом з боку Британії Україні, оскільки саме це питання давно кидає тінь на українсько-британські відносини.

Матеріал підготовлено в рамках дослідницького проєкту «Посилення аналітичних спроможностей прийняття рішень у сфері зовнішньої політики за допомогою громадянського суспільства», який реалізується за підтримки Представництва Фонду Конрада Аденауера в Україні у 2022 році.

Підпишіться на новини Центру "Нова Європа", щоб знати все першим!

Підпишіться на наш місячний дайджест, щоб нічого не пропустити!