Аналітикиня Центру «Нова Європа» Маріанна Фахурдінова статті для видання Європейська правда пояснює, як після 11 місяців повномасштабного російського вторгнення нейтральна Швейцарія зробила перший крок до того, щоб дозволити реекспорт власної зброї в Україну.
Ключові тези:
- З 24 лютого 2022 року Швейцарія засудила російське вторгнення в Україну та приєдналась до усіх пакетів санкцій ЄС. Проте упродовж 11 місяців країна неодноразово відмовляла європейським країнам та політичним лідерам у проханні дозволити реекспортувати швейцарську зброю в Україну.
- Відчуваючи загрозу того, що «Швейцарію припинять сприймати як надійного партнера у західному альянсі цінностей», парламентарі нарешті запустили процес послаблення законодавства. 24 січня профільний комітет нижньої палати парламенту Швейцарії підтримав зміни до законодавства, що дозволяють розблокувати реекспорт озброєнь до України.
- Проте це далеко не кінець шляху – далі зміни мають пройти через профільний комітет верхньої палати парламенту і лише тоді будуть винесені на голосування. Якщо депутати підтримають ініціативу, можна буде говорити про розблокування реекспорту швейцарської зброї в Україну.
- Водночас сам факт того, що Швейцарія в принципі розглядає можливість реекспорту зброї, та те, що профільний парламентський комітет ухвалив позитивне рішення з цього питання вже є революційним для альпійської республіки.
- Чим Швейцарія може допомогти ЗСУ? Країна є виробником бойових броньованих машини Piranha, що перебувають на озброєнні Данії, Швеції, Іспанії, Румунії; а також броньованих автомобілів Eagle (використовуються Данією та Німеччиною). Крім цього, Швейцарія – виробник 35-мм боєприпасів для німецьких зенітних самохідних установок Gepard, які тепер має на озброєнні Україна.
- Попри повільний рух до розблокування реекспорту зброї Швейцарія залишається відданим другом України. З початку війни вона надіслала в Україну тонни гуманітарної допомоги та не один транш фінансової підтримки. Саме через швейцарське міністерство оборони відбувається постачання обігрівачів та генераторів, а також зимового одягу для цивільних, взятого із запасів швейцарських військових.