Донеччина та Луганщина є непростими регіонами у контексті сприйняття європейської інтеграції – європейську інтеграцію там підтримує меншість населення. Як говорити про європейську інтеграцію на Сході України так, щоб ця тема не роз’єднувала, а об’єднувала? Що для мешканців цих територій означає «бути європейцем»? Як змінилося ставлення до Європейського Союзу (далі — ЄС) після 2014 року?
Центр “Нова Європа” пропонує до Вашої уваги дослідження авторства Катерини Зарембо щодо комунікації європейської інтеграції на Донбасі.
Записка спирається на три групи даних:
- 6 фокус-груп, проведених у червні 2020 року «Центром прикладних досліджень» у 4 містах Донецької (Костянтинівка, Покровськ, Бахмут, Маріуполь) та 2 містах Луганської (Сєвєродонецьк, Старобільськ) областей;
- раніше неопубліковані дані соціологічного опитування SCORE Ukraine (2019 рік);
- низка дослідницьких інтерв’ю з активістами (-ками), підприємцями (-мицями) та лідерами (-ками) думок Донецької та Луганської областей, проведені у серпні-вересні 2020 року.
PDF-версія дослідження доступна тут.
Записка була підготовлена в рамках проекту “Європейський Донбас: як комунікувати євроінтеграцію на Донеччині та Луганщині” за підтримки Фонду Фрідріха Еберта в Україні. Погляди, висловлені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди Фонду ім. Фрідріха Еберта або організацій, де працюють автори.