6 квітня Центр «Нова Європа» організував публічну дискусію «Україна і стандарти НАТО. Що зроблено за президентства Зеленського», під час якої Альона Гетьманчук, директорка “Нової Європи”, та Маріанна Фахурдінова, аналітикиня, презентували відповідне дослідження. Скорочену версію дослідження опублікувало видання “Європейська правда”.
Детально про захід написало також видання “Радіо Свобода”.
«Нова Європа» оцінює поступ України у цьому напрямку вже вдруге – у 2019 році наш центр підготував аналітичну записку «Україна і стандарти НАТО: як влучити у «рухому ціль»?», презентація якої збіглась у часі з початком президентства Володимира Зеленського. Відтак, новий документ є спробою оцінити досягнутий прогрес в динаміці та підсумувати, з якими викликами та перешкодами зіштовхується процес впровадження стандартів НАТО за час перебування нинішнього президента на посаді.
У заході взяли участь:
- Ольга СТЕФАНІШИНА, Віцепрем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України
- Юрій ВАСИЛЬЄВ, Полковник, Заступник директора департаменту – Начальник управління європейської та євроатлантичної інтеграції Департаменту міжнародного оборонного співробітництва Міністерства оборони України
- Руслан КАТС, Радник, Керівник політичного департаменту, Посольство Канади в Україні
- Олексій ГЕНЧЕВ, В. о. генерального директора Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції
- Сергій ВЕРБИЦЬКИЙ, Керівник відділу оборонно-військового співробітництва з НАТО Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції
Кілька ключових тез від спікерів заходу:
- Стандарти НАТО – це не лише про інтеграцію до НАТО, а про взаємосумісність, що безперечно саме по собі важливо.
- Україна впровадила близько 19% стандартів НАТО. Приблизно такий самий рівень мають деякі держави-члени Альянсу: Албанія (29%), Чорногорія (22%), а Північна Македонія ще не вийшла навіть на 1% рівень.
- За останні 1,5 року (час президентства Зеленського) Україна впровадила близько 100 нових стандартів, тобто половину від тих, які було впроваджено за попередні 5 років (президентство Порошенка) – близько 200 стандартів.
- Якщо буде збережено темпи впровадження 100 стандартів за 1,5 року, то приблизно за 13-14 років Україна могла б впровадити 90-100% стандартів Альянсу.
- Якщо у випадку із впровадженням стандартів НАТО ми говоримо про військову взаємосумісність, то у випадку із переходом України на норми та принципи Альянсу можемо говорити про політичну взаємосумісність України та НАТО.
- Стандарти НАТО – це передусім про про боєздатність наших збройних сил і обороноздатність України, що є критично важливим фактором в умовах зовнішньої загрози, яка, як бачимо з накопичення військових сил РФ вздовж нашого кордону, нікуди не зникає.
Під час заходу Ольга Стефанішина, Віцепрем’єрка з питань європейської та євроталантичної інтеграції України, анонсувала запуск національної системи переходу на стандарти НАТО. Йдеться про об’єднання у єдину систему як трансформації у Збройних Силах, так і у всьому секторі безпеки і оборони, зокрема захист інформації з обмеженим доступом, питання функціонування спецслужб.
Як зазначила Ольга Стефанішина, зараз готується спеціальне рішення РНБО стосовно визначення ключових внутрішніх заходів, необхідних для прискорення вступу України до НАТО. Формування національної системи переходу на стандарти НАТО – одне з основних завдань.
Начальник управління європейської та євроатлантичної інтеграції департаменту міжнародного оборонного співробітництва Міністерства оборони України Юрій Васильєв наголосив на тому, що деякі стратегічні документи та закони вже готуються у співпраці з представниками альянсу та за існуючими в НАТО стандартами.
«Це потрібно для того, щоб розвивати потенціал стримування, який потрібний для того, щоб протистояти агресивній політиці Кремля, досягнення взаємосумісності наших збройних та безпекових сил з відповідними структурами держав альянсу», – сказав полковник Васильєв.
Як приклад такого документа представник Міністерства оборони наводить нещодавно ухвалену «Стратегію воєнної безпеки», яка була розроблена на підставі та з урахуванням керівник документів НАТО.
«Це – перший документ, в якому ми відійшли від радянської спадщини, створили «Стратегію воєнної безпеки», а не «воєнної доктрини», і в цю стратегію закладено принципи всеохоплюючої оборони, що базується на засадах стримування, стійкості та взаємодії», – наголошує полковник Васильєв.
Перехід на стандарти НАТО, за словами полковника Васильєва, включає і систему освіти і підготовки особового складу українських військових, систем логістичного забезпечення, зберігання майна, боєприпасів та інших елементів, які підтримують боєздатність армії.
Щодо практичних аспектів взаємодії, то тут ідеться про елементи, які важливі для безпеки України вже зараз. За словами представника Міністерства оборони, йдеться і про проліт над територією України літальних апаратів країн-членів НАТО і захід кораблів у територіальні води України для підтримки балансу сил.
Запис заходу можна переглянути тут: