Пропонуємо вашій увазі ключові месиджі спікерів під час відкриття IV Форуму Україна-Японія «Особливе глобальне партнерство. Україна і Японія в контексті російської війни».
Альона Гетьманчук, директорка Центру «Нова Європа»
Японія – це та унікальна країна, з якою відкриваючи одні двері ви насправді відчиняєте двоє – одні в Азію, інші в G7. За два роки великої війни ця країна довела, що вона є найбільш природнім союзником України в Азії, а за час минулорічного головування в G7 – що вона є і надійним партнером України в рамках Групи семи.
Японії не потрібно зайвий раз пояснювати: інвестиції в безпеку України – це і інвестиції в безпеку Японії, бо ніхто зі світових лідерів так чітко не сформулював взаємозвʼязку між агресією РФ і потенційною агресією Китаю, як Премʼєр Кішіда у своїй вже знаменитій фразі: Україна сьогодні – може бути Східна Азія завтра
Це не європейська війна, як би її не намагались представити на деяких континентах. Вже той факт, що РФ у цій війні активно допомагають Північна Корея та Іран, свідчить про те, що це не може бути виключно європейською війною. Це війна в Європі, але з глобальними наслідками.
Працювати ще є над чим – починаючи від змісту партнерства (з особливого глобального партнерства воно має вийти на рівень стратегічного) і закінчуючи посиленням практичного внеску Японії в перемогу України, а не лише у майбутню відбудову. Тут йдеться і про фінансову підтримку з Токіо, яка нас особливо виручила на початку цього року, і надання Україні певних видів озброєнь через країни-партнери Японії, і отримання згоди Токіо на конфіскацію заморожених російських активів etc.
Кунінорі Мацуда, Надзвичайний і Повноважний Посол Японії в Україні
Якщо озирнутись на ці два роки, то в цій війні, зовсім непотрібній, можна побачити один плюс, який полягає в тому, що Японія і Україна знову відкрили одна одну і відносини стали набагато тіснішими, ніж будь-коли у минулому. Сьогодні зв’язки між країнами можна назвати «спеціальним глобальним партнерством» у багатьох галузях, найголовнішою з яких зараз є безпека.
Безпека в Європі не може бути відокремлена від безпеки в Східній Азії та за межами Азійсько-Тихоокеанського регіону. Північна Корея активно допомагає Росії поставками боєприпасів і ракет. І якщо ми придумаємо систему, за допомогою якої ми зможемо зупинити цю агресію та відновити справедливість у цій війні, буде не так багато інших країн, які напевно наслідували б і могли б наслідувати приклад Росії. Тож я твердо переконаний, що національна безпека має бути першим питанням, яке Україна та Японія повинні вирішити разом.
Інвестуючи в Україну й диверсифікуючи наші торговельні відносини, ми перш за все допомагаємо Україні, але водночас це принесе дивіденди і Європі, і країнам за її межами, включно зі Східною Азією та Японією. Тож коли ми допомагаємо Україні, ми так само допомагаємо і Японії.
Японія та Україна належать до країн, які поважають правовладдя, демократію, свободу самовираження та міжнародне право і правопорядок.
У Японії є одна базова позиція, яка полягає в тому, що ми допомагаємо Україні і хочемо покарати Росію та робимо це за допомогою санкцій, які посилюватимуться і продовжуватимуться, скільки буде потрібно. Ми ніколи не відійдемо від солідарності з Україною.
Завдяки тісній співпраці Японії із ЄС і НАТО, Токіо буде тісно залучене у все, що пов’язане з Європою. Україна має бути прийнята в ці організації.
Сергій Корсунський, Надзвичайний і Повноважний Посол України в Японії
Цей рік був дійсно абсолютно безпрецедентний з точки зору українсько-японських відносин. Йдеться про візит до Києва Прем’єр-міністра Японії Фуміо Кішіди, історичний візит президента України на саміт G7, що був насичений завдяки важливим прийнятим там рішенням, два візити міністра закордонних справ Японії до України, виділення додаткової допомоги Києву у розмірі 2,5 мільярди доларів та проведення конференції по сприянню післявоєнної відбудови і реконструкції України у Токіо. Останню відвідала безпрецедентна за своєю чисельністю делегація України. Зокрема, крім урядовців, участь взяли понад 100 представників українського бізнесу.
Вже іде дискусія стосовно конкретних проєктів. Було укладено 56 документів різного рівня про співпрацю між Україною і Японією.
Ми дуже вдячні японській стороні за початок реалізації реальних проєктів. Останні наразі є в рамках технічної допомоги, поки що точкові, але вони важливі. Тому що інфраструктуру, на жаль, атакують щодня, її треба поновлювати, людей необхідно повертати, треба створювати нормальні умови для їхнього життя і роботи. Але в перспективі, ми говоримо про дуже серйозні проєкти. Японська сторона відкрила двері для бізнесу.
Глобальне партнерство означає, не тільки двосторонній діалог, а і співпрацю на більш високому рівні. Японія підтримує і бере участь в наших зусиллях щодо реалізації Формули миру, створенню нового концепту безпеки як для України, так і Європи, і, відповідно для всього світу.
Незважаючи на те, що у світі, на жаль, проблем додається, Японія настільки чітко стоїть на своїй позиції, що про жодну “втому від України”, про яку дехто пише і говорить, і від того, що відбувається у Європі, не йдеться. Ніякої “втоми” в Токіо немає, немає жодного зменшення уваги, вона просто має іншу форму, інший рівень.
Ігор Жовква, Заступник керівника Офісу Президента України, дипломатичний радник Президента Володимира Зеленського
Впродовж понад двох років відкритої агресії Японія продовжує надавати величезні обсяги нелетальної допомоги – вперше в повоєнній історії країни. Традиційно Японія залишається лідером у фінансовій допомозі України – 8,6 млрд дол. США з лютого 2022 року.
Японія є лідером у своєму регіоні і одним із лідерів у світі у питанні запровадження санкцій щодо РФ – 23 пакети. Тут хотілося б, щоб також Японія своїм прикладом надихала інші країни Азійсько-Тихоокеанського регіону на те, щоб санкційна політика проти Росії поширювалася і в цих країнах і вони активно долучалися до запровадження санкцій проти агресора.
Ще одна важлива подія, яка відбулася за головування Японії в G7 у 2023 році – підписання спільної Декларації G7 на полях Вільнюського саміту НАТО. Документ заклав основу для процесу підписання безпекових угод із союзниками. Японія – не виключення. Переговори тривають і вже в найближчому майбутньому світ побачить результат.
Попри завершення головування Японії в G7, ця країна продовжує використовувати усі інструменти для підтримки нашої держави. Надзвичайно успішна Конференція з питань відновлення України, яка нещодавно відбулася в Токіо – цьому яскраве підтвердження.
Сьогодні Україна створює нову архітектуру безпеки в Євроатлантичному регіоні, неможливо говорити про безпеку в Європі без України.
Значною є роль Японії в імплементації Формули миру Президента України, зокрема її лідерство у першому пункті щодо ядерної безпеки. Японія чітко виступає проти того, що країна-агресор шантажує увесь світ або використанням ядерної зброї, або захопивши найбільшу у Європі Запорізьку АЕС.
Японія дуже прискіпливо ставиться до визначення рівня свого партнерства з країнами світу. І дійсно ми пройшли певні етапи і на сьогодні особливе глобальне партнерство між Японією і Україною зафіксоване у відповідному двосторонньому документі, який було укладено у ході візиту прем’єр-міністра Японії в Україну. Але ми впевнені, що це не останній етап. І я вірю, що невдовзі відбудеться наступний. І це буде стратегічне партнерство між Україною і Японією.
Більше про Форум та месиджі спікерів тут.
Відеозапис Форуму доступний українською та англійською.
Медіапартнер – Укрінформ.