Щодо того, яким же чином ПАРЄ вдається поєднувати дотримання високих моральних принципів і масштабну корупцію — «День» поспілкувався із заступницею директора Центру «Нова Європа» Катериною ЗАРЕМБО і почав розмову з прохання прокоментувати цю подію.
— Передусім зазначу, що корупція в ПАРЄ вже була об’єктом вивчення Європейської ініціативи стабільності. Саме після їхнього звіту 2012 року в обігу з’явився вислів «ікорна дипломатія» — тобто дипломатія підкупу. Оприлюднення звіту, підготовленого на замовлення бюро Асамблеї, можна лише вітати — це означає, що система ще здатна протистояти процесам розкладу, які підточують її зсередини.
— Як скандал позначиться на репутації цього органу, і чи існуватиме якась довіра до нього, його рішень та резолюцій у подальшому?
— Репутація ПАРЄ і до цього була досить контроверсійною саме через наявність та дієвість лобістських схем всередині цього органу. Вочевидь, тепер докази лише утвердять скепсис щодо його рішень та резолюцій.
— У документі згадано й Україну, зокрема те, що члени ПАРЄ отримували гроші від українських політиків в обмін на зміну звітів на користь нашої держави. Що це означає?
— Тут складно щось коментувати — свідчення, як я зрозуміла, походять від Шукли, який сам опинився серед фігурантів звіту як порушник етичних норм.
Тут більше важить інше: вразливість членів ПАРЄ до корупції. У такому разі, має менше значення, звідки саме вона походить — маю на увазі, на підкуп теоретично здатна будь-яка країна.
— Час від часу лунають заклики та спроби повернути російську делегацію до зали засідань ПАРЄ. Як тепер, з огляду на цей скандал, Україні сприймати такі повідомлення і як діяти нашій делегації в умовах корумпованості цього органу?
— Нагадаю, що коли наприкінці минулого року знову постало запитання щодо поновлення права голосування для Росії без виконання резолюцій ПАРЄ, цьому вдалося запобігти завдяки зусиллям як української делегації, так і підтримці багатьох інших країн на рівні і дипломатів, і експертів. Гадаю, наслідки цього скандалу будуть позитивними для українських інтересів: до закликів підтримати Росію ставитимуться з більшою обережністю чи навіть підозрою. Хоча оприлюднення звіту саме по собі взагалі не означає подолання вразливості ПАРЄ до корупції.+
— Який вихід із ситуації, чи доцільно реформувати ПАРЄ?
— Наступні дії можуть стосуватися як реформи процедур ПАРЄ, так і змін у політиці ПАРЄ щодо держав, які найбільше вдаються до хабарництва та порушення етичних норм — було б логічно не зупиняти розслідування на Азербайджані.