Коментар Альони Гетьманчук для “НВ“.
Головний американський дипломат в Києві – підморгнув виборцям, пропустив слова Зеленського через фільтр антикорупціонерів, перейнявся відсутністю судової реформи і висловив скепсис щодо повернення Криму.
Згадування України американськими чиновниками у Вашингтоні останні місяці дуже часто супроводжується сплеском скандалів — адже все відбувається на тлі драматичного розгляду Сенатом США справи про імпічмент Дональда Трампа, запущеного демократами після того, як завдяки інформатору всьому світу стала відома телефонна розмова Трампа і Зеленського.
НВ спробував дізнатися, що насправді Помпео хотів отримати від поїздки в Україну. (інформація уточнена — ред)
Візит Помпео до Києва став першою частиною туру по відвідуванню України, Білорусі, Казахстану та Узбекистан, чотирьох держав, які, як вважалося, після розпаду СРСР потрапили у поле тяжіння Москви.
Микола Капітоненко з Міжнародного центру перспективних досліджень впевнений, що Помпео в Києві хотів сподобатися американським виборцям, тому був надмірно комплементарним до нових господарів Банкової.
«Для Помпео було важливо показати, що підтримка України Вашингтоном зберігається, але при цьому США залишиться на позиції, не надто глибокого втручання у конфлікт на Сході України. Так, що межа стратегічного партнерства цілком окреслена», — запевнив експерт.
Директор Центру Нова Європа (New Europe Center) Альона Гетьманчук називає позитивом сам факт, що цей візит відбувся, але істотних результатів вона не спостерігає.
«Не пролунало від США запрошення України у Програму посилених можливостей НАТО — а це пріоритет № 1 на цей рік у відносинах з альянсом», — пояснює Гетьманчук.
Проте, держсекретар назвав речі своїми іменами: зокрема, агресію Росії – агресією і виділив три напрямки для поглиблення двостороннього діалогу з Києвом: верховенство права, поліпшення інвестиційного клімату та посилення обороноздатності України.
З думкою експертів не згодна Мар’яна Безугла, заступник голови комітету з нацбезпеки від Слуги народу. «Давайте не трактувати візит як обов’язкове підписання документів. Цей візит став сигналом до наступного етапу військової кооперації з США », — зазначила вона.
За її словами, військова співпраця набуває з кожним роком більш якісних форм, а обсяг американської військової допомоги залишається на рівні попередніх років — майже $ 700 млн у вигляді товарів і послуг для української армії. У минулому році Україна зазнала труднощів з отриманням. Приїзд Помпео також міг символізувати відсутність будь-яких затримок у 2020-му.
Представниця Слуги народу впевнена, що головне послання Помпео до української влади — Україна є невід’ємною частиною безпеки і економіки Європи, і що США підтримують антикорупційні реформи і збережуть санкцій до повного відновлення суверенітету на всій території.
Попри відсутність якісних ривків у двосторонніх відносинах, Помпео продемонстрував дива продуктивності. За один робочий день у Києві, він встиг зустрітися окремо з президентом, з міністром оборони, головою МЗС і навіть поспілкувався 1,5 години на одній зустрічі з представниками антикорупційної спільноти, кримською активісткою Еміне Джапаровою і президентом Американської торговельної палати. І про кожну зустріч відрапортував у Твіттері.
Як розповіли НВ запрошені учасники, на півторагодинний зустрічі, мова у перую чергу зайшла про Крим.
Джапарова попросила Білий Дім тримати Крим у полі зору зовнішньої політики США, а також допомогу в організації конференції щодо кримського питання у Вашингтоні.
Співрозмовники видання відзначили, що з виразу обличчя Помпео було зрозуміло — у нього зараз дещо інші пріоритети, ніж конференція по Криму.
«Він сказав, що Крим втрачений і світові гравці чудово розуміють, що Крим втрачений, і що Україна могла віддати Крим, а Росія це не та країна, у якої щось можна забрати», — розповів НВ один з учасників зустрічі на умовах анонімності про те, що почув у розмові за участю держсекретаря.
Проте на зустрічі говорили не лише про Крим.
Олена Трегуб, генсекретар Незалежного антикорупційного комітету з питань оборони (заснований Transparency International), розповіла НВ, що держсекретаря вразила історія про блокування судової реформи елітами Вищої ради правосуддя (ВРП). Згідно із законом ВРП має широкі повноваження і повинна самостійно запустити процес очищення від недобросовісних суддів.
«Він коли це почув, то запитав: навіщо такий закон про судову реформу взагалі був прийнятий (з широкими повноваженнями ВРП — ред) і як можна було зробити краще?», — навела Трегуб слова держсекретаря.
Додатково Помпео цікавився питаннями, які хвилюють громадський сектор і наскільки добре ними опікується офіс Зеленського. «Він ніби співставляв ці питанням з тим, що почув на Банковій», — зазначила Трегуб.
Експерти також звертають увагу на те, що Україна озвучила Помпео деякі важливі речі, скориставшись візитом третьої людини Білого Дому. Це 25% мита на продукцію зі сталі, введену Адміністрацією Трампа, призначення постійного посла, а також спецпредставника Держдепартаменту по Україні – замість Курта Волкера.
«Якщо Україну виключать з цього списку, то це також стане успіхом цього візиту», — каже Гетьманчук. Поки у Вашингтоні на обидві посади не поспішають нікого призначати.
Безугла робить висновок з візиту Помпео, що головне для України не втрачати стабільності у відносинах з американцями, а також уникати втягування Києва у внутрішню політику США.