Ми у медіа
Суперечки України та Польщі: експертка розповіла, що робити Варшаві та Києву
4 січня 2020, 16:29
автор: Альона Гетьманчук

Коментар Альони Гетьманчук для “Сьогодні“.

 

 

У травні 2020-го року в Польщі відбудуться президентські вибори, перемогти в яких досить високі шанси має нинішній лідер Анджей Дуда. Він із 46,6% підтримки вириває впевнену перевагу над головним опозиційним кандидатом Малгожатою Кідава-Блоньскою з її 22,4%. А поки не почалася офіційна передвиборча кампанія, Польща і Україна могли б отримати певну обопільну вигоду.

Як розповіла директор центру “Нова Європа” Альона Гетьманчук в коментарі сайту “Сьогодні”, було б добре, якби ще до початку виборчих перегонів президент Польщі відвідав Україну офіційним візитом знову.

 

Дуже шкода, що цього не вдалося зробити в грудні 2019-го, як попередньо і очікувалося. Однак, з огляду на політичну делікатність моменту – прийдешні президентські вибори в Польщі та повну заангажованість президента Дуди в процес переобрання на другий строк – сьогодні було б важливо сфокусуватися на діалозі прем’єр-міністрів. Телефонна розмова – це добре, але потрібен візит глави польського уряду в Україну. Тим більше, що згідно з домовленістю президентів у вересні, і в Києві, і в Варшаві хотіли б суттєво посилити економічне співробітництво між країнами. На моє глибоке переконання, якщо Зеленський і може створити видиму зовнішньополітичну історію успіху в зовнішній політиці в короткостроковій перспективі, то це може бути історія успіху в досягненні злагоди із західними сусідами. Було б добре, якби польська сторона теж розуміла необхідність й інвестувала в таку історію успіху“, – каже політична експертка.

 

Зокрема, за її словами, хорошим жестом доброї волі з боку Варшави стало б відновлення меморіальної дошки воїнам УПА в селі Верхрата на горі Монастир у Підкарпатському воєводстві.

Такий крок, на думку Альони Гетьманчук, став би логічним продовженням (але аж ніяк не якоюсь бізнес-угодою) кроків України з надання дозволів польській стороні на пошукові та ексгумаційні роботи на українській території , і добре б це зробити якомога швидше, оскільки, очевидно, під час виборчої кампанії в Польщі це зробити буде досить проблематично. Варто нагадати, що питання історичної пам’яті для польської сторони залишаються надзвичайно актуальними, особливо напередодні президентських виборів. Не дарма в своєму новорічному зверненні до поляків Анджей Дуда нагадав, що цього року його країна відзначатиме сторіччя перемоги у Варшавській битві.

Підпишіться на новини Центру "Нова Європа", щоб знати все першим!

Підпишіться на наш місячний дайджест, щоб нічого не пропустити!