Виступ Туска цілком можна віднести до історичних — промова була сильною, натхненною і, головне, чесною. Один із ключових представників Євросоюзу українською мовою виступив не з позиції менторства і повчань, яке часом властиве для закордонних топ-візитерів, а з позиції друга, який добре відчуває переживання українців. Можна було очікувати, що Туск зосередиться насамперед на успішних історіях партнерства України та Євросоюзу — він міг би перераховувати численні ініціативи з підтримки українців; міг би робити більший акцент на європейській протидії російській агресії… Між тим Туск обрав чесний, самокритичний тон, що не могло залишити байдужим жодного слухача. «Ви встояли, хоча ваші партнери не завжди допомагають вам так, як належить». Не пригадую жодного іншого західного лідера, який би про це настільки ж відверто заявив. Хоча чимало європейців у курсі скептичного ставлення українців до всіх відтінків дипломатичних декларацій: «ми стурбовані», «ми занепокоєні» і як варіант «ми глибоко стурбовані»…
Можливо, було б значним перебільшенням порівняти виступ Туска з історичним виступом Кеннеді, коли американський президент сказав культове Ich bin ein Berliner, демонструючи солідарність із мешканцями міста в облозі. Лейтмотивом промова президента Європейської Ради по своїй суті так само могла б стати фраза: «Я — українець». Для мене настільки ж пам’ятним в українському контексті був виступ колишнього американського президента Білла Клінтона на Михайлівській площі 2000 року, коли він звернувся до всіх українською мовою: «Борітеся — поборете».
Відчувалося, що для самого Туска цей виступ має велике значення, кожне слово, кожна репліка була доречною, небанальною, щирою. Робота Туска як президента Європейської Ради завершується наприкінці цього року, тому, можна сказати, звернення в українському парламенті мало носити підсумково-символічний характер. Водночас ця промова може мати і програмний характер для подальшої політичної кар’єри Туска в Польщі — торішнє соціологічне опитування в цій країні показало, що він користується найбільшою довірою з-поміж польських політиків. Цього року в Польщі також мають відбутися парламентські вибори — не пізніше листопада. Я би не виключав, що його перша порада, яка стосувалася виборчих перегонів, могла бути адресованою і полякам. Прохання не завдавати одне одному надмірної шкоди на найближчих виборах, бо цим скористається Росія, актуальне, вочевидь, не лише для України.
Читайте також повний матеріал газети “День”, присвячений спеціальному засіданню парламенту з нагоди п’ятих роковин початку збройної агресії РФ проти України за участю президента Європейської Ради Дональда Туска.