Коментар Лео Літри для газети “Сьогодні“.
Київ готовий реверсом поставляти газ для Кишинева в разі, якщо у Молдови не буде контракту з Росією
Фото: president.gov.ua
Для України візит прем’єра Молдови Майї Санду важливий в контексті розвитку хороших відносин з сусідами. Зараз навколо України є свого роду кільце проблемних відносин: Білорусь знаходиться під сильним впливом Росії – країни-агресора, є погані відносини з Польщею з історичних питань, з Угорщиною і частково з Румунією – з питання закону про освіту. Тому для України важливо розбити це кільце і налагодити відносини з сусідами.
Про це сайту “Сьогодні” сказав старший аналітик Центру “Нова Європа” Леонід Літра,коментуючи візит молдавської делегації на чолі з прем’єром Майєю Санду у Києві.
За словами експерта, головні питання порядку денного – це економіка та енергетика. На даний момент є великий дефіцит в торгових відносинах, Україна продає набагато більше Молдові, ніж Молдова Україні.
“А, по-друге, це, звичайно ж, енергетична складова. Раніше Молдова купувала електроенергію в Україні, а зараз – у Молдавської ГРЕС в Придністров’ї. І, судячи з усього, Молдова платить за це двічі. Молдавська ГРЕС споживає російський газ, за який вони не платять. Росія вважає це боргом Молдови. Плюс Кишинів платить за електроенергію, яку виробляє ГРЕС. Тому для Молдови дуже важливо повернутися до моделі купівлі електроенергії в України, щоб не фінансувати режим в Придністров’ї”, – сказав Леонід Літра.
Другий проблемний момент – це поставки газу. Молдова отримує російський газ транзитом через Україну. 1 січня 2020 року спливає термін дії транзитного контракту між “Нафтогазом” і “Газпромом”, 31 грудня 2019 року – між Молдовою і Росією.
“Якщо Україна не матиме договору по транзиту з Росією, то, звичайно, це обернеться великою проблемою як для самої Молдови, так і для Придністров’я, яке підтримує Росія. Тому кілька тижнів тому Україна зробила заяву, що готова реверсом поставляти газ для Молдови в разі, якщо у Молдови не буде контракту з Росією. Україна може врятувати Молдову, оскільки реверс з Румунії, поки там не будуть добудовані інтерконнектори, технічно неможливий”, – пояснює Леонід Літра.
Також один з важливих питань порядку денного України та Молдови – боротьба з контрабандою та екологія Дністра. Україна планує будівництво шести гідроелектростанцій на Дністрі, після чого Кишинів може фактично залишитися без води.
“Це питання продовжує обговорюватися і рішення поки немає. Ну і останнє – це придністровська контрабанда. Ми давно знаємо, що на цих схемах наживалися як політики в Кишиневі і Придністров’я, так і в якійсь мірі брали участь українські. І зараз, щоб послабити придністровський режим, треба перекрити контрабанду, і це треба зробити по обидва боки, продовживши спільний контроль на українсько-молдовському кордоні, особливо щодо придністровського периметру”, – підсумував експерт.
Нагадаємо, Зеленський і Санду у Києві обговорювали питання військ Росії, туризм та енергетику.