Ми у медіа
Ва-банк Макрона, чорний лебідь для Орбана та поразка Шольца
11 червня 2024, 18:00
автор: Леонід Літра

«Кількість голосів за Україну в Європарламенті радикально не зменшилася. Проблеми для України можуть бути не на рівні ЄС, а на рівні лідерів країн, які блокують важливі для Києва рішення».

Леонід Літра, старший аналітик «Нової Європи», коментує для Forbes Україна про вибори до Європарламенту, які відбулись у країнах ЄС 6-9 червня.

Вибори до Європарламенту спровокували розпуск французького парламенту, засвідчили помірне зростання підтримки крайніх правих сил і непопулярність коаліції Олафа Шольца у Німеччині. Які висновки для України?

Партія Емманюеля Макрона Renaissance набрала лише 14,7% на європейських виборах у Франції. Перемогу з 31,5% здобула крайня права National Rally, яку очолює одвічна конкурентка Макрона – проросійська Марін Ле Пен. Через поразку Макрон оголосив про розпуск парламенту Франції.

За словами Леоніда Літри, одне з можливих пояснень, чому Емманюель Макрон прийняв таке рішення, президент Франції хоче дати опозиції отримати місця в уряді. «Макрон залишається президентом, головним в країні за конституцією Франції. Частина опозиції – в уряді. Він міг би вказувати: ви ж хотіли до уряду – покажіть, як треба», – пояснює Літра.

Експерт зазначає, що негативом для України може стати потенційне вибуття деяких міністрів у Франції. Як от проукраїнського міністра оборони Себастьяна Лекорню. Але кардинальних змін у позиції Парижа аналітик не очікує. «Може не бути нових зобов’язань з допомоги Україні. Але Франції буде важко відмовитись від того, що вже погоджено», – додає він.

У Німеччині перемогу з 30% голосів виборців здобув центристський блок «ХДС», який входить до складу «ЄНП». Друге місце з 15,9% посіла крайня права «Альтернатива для Німеччини» (АдН), відома антиукраїнською риторикою. Соціал-демократична партія Німеччини (СДПН) канцлера Шольца – лише третя з 13,9%.

Леонід Літра наголошує, що результати в Німеччині вказують на тривожну тенденцію для України. Три партії, які фактично виступають проти допомоги Україні, сумарно набрали майже 25%. Це – крайня права «АдН» та ліві Linke й BSW.

Більше про можливі наслідки для України після виборів для Європарламенту за посиланням.

Підпишіться на новини Центру "Нова Європа", щоб знати все першим!

Підпишіться на наш місячний дайджест, щоб нічого не пропустити!