Ми у медіа
Євромапа… Хто лідер, а хто відстає в євроінтеграції серед українських областей?
30 вересня 2020, 10:12
автор:

“Нова Європа” – на першій шпальті!

Щоденна всеукраїнська газета «День» опублікувала велику статтю про захід Центру “Нова Європа” – презентацію нашого нового унікального дослідження “Євромапа-2”!

 

 

Днями Центр «Нова Європа» презентував у Києві дослідження «Євромапа України-2. Рейтинг європейської інтеграції областей», підготовлене аналітиками центру у співпраці з Урядовим офісом координації європейської та євроатлантичної інтеграції.

Сама презентація і обговорення сторінкового дослідження «Євромапа-2», яке є другим всеохоплюючим дослідженням поступу України на шляху до євроінтеграції, виявилось дуже цікавим.

По-перше, все відбувалось в офлайн режимі з онлайн-включеннями з Маріуполя, Львова та Брюсселя.

По-друге, великий інтерес до презентації рейтингу євроінтеграції регіонів України виявили представники влади,як від уряду, так і від Офісу Президента.

 

«НАЙБІЛЬШИЙ ПРОГРЕС ПРОДЕМОНСТРУВАЛИ КИЇВ, ТЕРНОПІЛЬСЬКА ТА ЗАПОРІЗЬКА ОБЛАСТЬ»

Відкриваючи презентацію дослідження, Директорка Центру «Нова Європа» Альона ГЕТЬМАНЧУК пояснила, що рейтинг європейської інтеграції базується на 50 індикаторах у 9 різних сферах. Зокрема економічна інтеграція; інфраструктура; локальна демократія і підзвітність; освітня, наукова, культурна інтеграція; охорона здоров’я; екологічна та енергетична політика; гендерна рівність; комунікація євроінтеграції; ширше партнерство.

Вибір таких секторів, сказала Гетьманчук, зумовлений тим, що європейська інтеграція — це не лише торгівля та інвестицій, а відкритість влади, гендерна рівність та освітні можливості.

Вона також зазначила, що головна мета цього дослідження — виміряти за допомогою спеціально розробленої методології рівень проникнення євроінтеграційних процесів у різноманітні сфери життя у різних областях України та зрозуміти, як українці на місцях змогли використати ті можливості, що їх відкриває євроінтеграційних процес, зокрема підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС для розвитку областей та людського потенціалу.

Директорка Центру «Нова Європа» розповіла, що завдяки минулорічному дослідженню «Євромапа України» вдалося досягти ще однієї мети — привернути увагу місцевих можновладців до того, що європейська інтеграція це не лише діяльність центральних органів влади, а й місцевих. І більше того, додала вона, наслідком першого дослідження стало те, що області стали боротися за реноме найбільш євроінтегрованого регіону України.

Лідером рейтингу, повідомила Гетьманчук, другий рік поспіль стала Львівщина, а останнє місце залишилось за Луганщиною. Максимально регіон може отримати 342 бали. У Львівщини цей показник становить 228,27 бала, Вінницької та Тернопільської областей відповідно а (203,67) і (200,09).

За словами директорки Центру «Нова Європа» найбільший прогрес продемонстрували Київ, Тернопільська та Запорізька область.

 

«ЄВРОПЕЙСЬКА ІНТЕГРАЦІЯ ЦЕ НЕ ЩОСЬ АБСТРАКТНЕ, А ПРАКТИЧНІ РЕЧІ» 

Водночас вона підкреслила, — неправильно було б робити висновок, що в ЄС інтегрується тільки Західна Україна. За низкою індикаторів лідирують і південні, і східні області, не кажучи вже про центральні (Вінниччина на другому місці, до речі). На п’ятому місці виявилася Харківська область (188,45), а на шостому —  Сумська (187,85). Передостаннє місце у Закарпаття (132,67 бала). Гірший показник лише у Луганської області (117,74). Київ отримав 192,79 бала та зайняв четверте місце. Київська область виявилася одним із аутсайдерів рейтингу — у неї лише 146,85 бала.

Гетьманчук зауважила, що все європейське заходить у різні регіони по-різному, значно повільніше, ніж хотілось би, деколи з опором, а деколи просто несвідомо. «Люди часто не впізнають Європу в обличчя, приписуючи позитивні зміни будь-кому (зазвичай місцевій владі), але тільки не процесу європейської інтеграції, який переважно залишається у свідомості українців чимось абстрактним та далеким», — відзначила директорка Центру «Нова Європа».

За її словами, успіхи спостерігаються всюди, але поступ незадовільний, хотілось, щоб українці все більше розуміли, що європейська інтеграція це не щось абстрактне, а практичні речі. «Темпи євроінтеграції хотілося б бачити швидшими, щоб люди бачили безпечні продукти, автоматизовані соціальні послуги, хороші дороги», — підкреслила Гетьманчук.

 

«КРАЩЕ РОЗУМІННЯ ПРОЦЕСІВ ЄВРОПЕЙСЬКОЇ ІНТЕГРАЦІЇ НА МІСЦЕВОМУ РІВНІ ВАЖЛИВЕ ДЛЯ УСПІШНОЇ ТРАНСФОРМАЦІЇ»

Віцепрем’єр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга СТЕФАНИШИНА приєдналася до дискусії в онлайн режимі з Маріуполя, де вона брала участь у відкритті Регіонального представництва Консультативної місії Європейського Союзу (КМЕС). Вона відзначила, що зараз країна рухається в напрямку регіоналізації і тому існує великий запит на якісну висококваліфіковану аналітику, зокрема в регіонах. Стефанишина зізналась, що вона бере з собою це дослідження і наголосила при цьому, що євроінтеграція несе практичні речі людям. А завдяки дослідженню, наголосила пані Стефанишина, можна порівняти успішність регіонів у згаданих сферах і внести при цьому змагальність.

«Рада дізнатись, що всі регіони України продемонстрували значний поступ. Краще розуміння процесів європейської інтеграції на місцевому рівні важливе для успішної трансформації», — підкреслила вона. І той факт, зазначила віцепрем’єрміністр, що у 20 областях України частка інвестицій із країн Європейського Союзу від загального обсягу прямих іноземних інвестицій перевищує 70% означає, що економіка рухається у напрямку західного світу, це і побудовані дороги, доступ до інфраструктури, взаємодія регіонів, а приєднання України до «зеленої» угоди з ЄС є відповіддю на запит суспільства на чисті вулиці.

«Дослідження «Євромапа України-2. Рейтинг європейської інтеграції областей» — це якісний продукт, на який я спираюсь у своїй роботі», — сказала Стефанишин.

 

«ЄВРОІНТЕГРАЦІЙНІ УСПІХИ ПРИТАМАННІ НЕ ЛИШЕ ОБЛАСТЯМ, ЩО МЕЖУЮТЬ ІЗ КРАЇНАМИ-ЧЛЕНАМИ ЄС»

Аналітикиня Центру «Нова Європа» Тетяна ЛЕВОНЮК розповіла, що Кіровоградська, Львівська та Черкаська області стали трійкою лідерів за рівнем приросту експорту товарів до країн ЄС. При цьому Кіровоградщина зайняла перше місце у рейтингу експорту товарів — справжня сенсація (приріст експорту аж на 75%).

Вона звернула увагу на те, що євроінтеграційні успіхи притаманні не лише областям, що безпосередньо межують із країнами-членами ЄС. Донецька і Луганська області серед лідерів за кількістю проєктів, профінансованих ЄІБ та ЄБРР.

Водночас Левонюк відзначила, що Україна, згідно з рейтингом European Innovation Scoreboard-2020, має низьку інноваційну спроможність та потребує налагодження експорту високотехнологічної продукції.

 

«УКРАЇНА НЕ ПОВНОЮ МІРОЮ ВИКОРИСТОВУЄ МОЖЛИВОСТІ ОСВІТНІХ ПРОЄКТІВ ЄС»

Перший заступник директора Центру «Нова Європа»  Сергій СОЛОДКИЙ звернув увагу на те, що згадані вище індикатори орієнтовані на вимірювання прогресу, а не обсягів чи приросту. При цьому він відзначив, що Україна не повною мірою використовує можливості освітніх проєктів Європейського Союзу. Статус лідера серед країн Східного партнерства за кількістю академічних обмінів нівелюється через велику кількість закладів вищої освіти. За останні два роки в Erasmus+ взяли участь 188 із 281 українських закладів вищої освіти, сказав заступник директора Центру «Нова Європа». Зазначивши, що євроінтеграція спрямована на дуже практичні речі, і самі українці асоціюють євроінтеграцію з якісною інфраструктурою, якісні дороги, які побудовано відповідно до стандартів ЄС. Солодкий повідомив, що за цим показником лідерами стали Кіровоградська, Харківська та Запорізька області.

 

«ТОРГІВЛЯ З ЄС УПАЛА НА 20% І ВОДНОЧАС НА 90% ВИРІС ЕКСПОРТ НА АЗІЙСЬКОМУ НАПРЯМКУ»

Тим часом заступник Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України — Торговий представник України Тарас КАЧКА розповів у своєму короткому виступі про тенденції в торгівлі. За його словами, через пандемію короновірусу торгівля з ЄС упала на 20% і водночас на 90% виріс експорт на азійському напрямку. При чому додав він, найбільший приріст становив з КНР, а також росте торгівля України з Японією, Індією та Індонезією.

Заступник міністра також повідомив про те, що попри зростання імпорту молочної продукції з ЄС в Україні набирають сили фермерські господарства, зокрема з виробництва сиру, які озброюються сучасними технологіями і з часом можуть стати сильними конкурентами на європейському ринку.

 

«МИ СПІВПРАЦЮЄМО З УКРАЇНОЮ В БАГАТЬОХ СФЕРАХ ТА ПРАГНЕМО ПОСИЛИТИ ЇЇ ІНТЕГРАЦІЮ ДО ЄС У ВСІХ СФЕРАХ»

З іншого боку керівник стратегічних комунікацій Групи підтримки України в Європейській Комісії Танел ТАНГ, який приєднався до презентації дослідження онлайн, відзначив, що Україна є великою країною і рівень інтеграції з Європейським Союзом дуже багато в чому залежить від регіонів. На його думку, Угода про асоціацію України з ЄС дає результати, свідченням чого є поступ євроінтеграції на місцевому рівні, а також посилення стійкості регіонів з Півночі на Південь, а також із Заходу на Схід України. «Ми співпрацюємо з Україною в багатьох сферах та прагнемо посилити її інтеграцію до ЄС у всіх сферах», — підкреслив він.

 

«ЦЕ ДОСЯГНЕННЯ (ПЕРШЕ МІСЦЕ У РЕЙТИНГУ) Є РЕЗУЛЬТАТОМ СПІЛЬНИХ ДІЙ УСІХ ОРГАНІВ МІСЦЕВОЇ ВЛАДИ»

Перший заступник голови Львівської обласної адміністрації Андрій ГОДИК не дав прямої відповіді на запитання модератора дискусії Сергія Солодкого у чому успіх Львівщини, яка два роки поспіль займає перше місце у рейтингу євроінтеграції регіонів. Він лише відзначив, що це досягнення є результатом спільних дій усіх органів місцевої влади і наголосив на зацікавленості у проведенні такого опитування щорічно.

Окрім того, пан Годик наголосив: «ми намагаємось ефективно і якісно працювати, будуючи інфраструктуру, ремонтуючи дороги, забезпечуючи розвиток енергоефективності і енергозбереження».

 

«ДОСЛІДЖЕННЯ СТАНЕ ПРАКТИЧНИМ ІНСТРУМЕНТОМ ДЛЯ ВЛАДИ, ЩОБ РУХАТИСЬ ПО ВЕКТОРУ ІНТЕГРАЦІЇ»

Генеральний директор директорату зовнішньої політики Офісу Президента України Андрій БУКВИЧ, який підключився до дискусії, зазначив, що це цікаве дослідження стане практичним інструментом для влади, щоб рухатись по вектору інтеграції. Він також додав, важливим елементом «Євромапи України-2» є те, що євроінтеграція має прикладне значення для людей, і стосується умов, у яких мешкають громадяни України. «Для президента, уряду важливо створення в Україні європейських правил, умов та підходів. Громадяни оцінюють євроінтеграцію, зі свого боку ми робимо політику для людей», — наголосив пан Буквич.

 

«ЄВРОМАПА УКРАЇНИ-2» Є ЦІННОЮ РОБОТОЮ ДЛЯ НІМЕЦЬКИХ ІНВЕСТОРІВ»

Голова правління Німецько-Української промислово-торговельної палати Александер МАРКУС теж наголосив на практичному значенні цього дослідження. «Євромапа України-2» є цінною роботою для німецьких інвесторів. Вони запитують, у які регіони можна інвестувати і це дослідження дає їм відповідь», — сказав він.

 

«БУТИ ЄВРОПЕЙЦЕМ — ЦЕ ЗВИЧКА. АДЖЕ ПОВЕДІНКА Є ВАЖЛИВОЮ ЧАСТИНОЮ ЄВРОПЕЙСЬКОЇ ІНТЕГРАЦІЇ»

Цікаві зауваження у своєму короткому виступі зробив Директор Програми сприяння громадській активності «Долучайся!» Роланд КОВАЧ. Він зокрема відзначив наступне.

По-перше,  якщо говорити про інтеграцію, то між країнами ЄС та регіонами України є багато схожого.

По-друге, важливо не лише говорити про бажання стати частиною ЄС, бути європейцем — це звичка. Адже поведінка є важливою частиною європейської інтеграції.

По-третє, похвально, що в дослідження включено гендерний аналіз і відзначається, яку роль відіграють жінки, як сильні індивіди у розвитку регіонів.

 

Микола СІРУК, «День»
Газета:
Рубрика:

Підпишіться на новини Центру "Нова Європа", щоб знати все першим!

Підпишіться на наш місячний дайджест, щоб нічого не пропустити!