Леонід Літра, старший аналітик, Центр «Нова Європа», під час онлайн-брифінгу «Трамп – миротворець: як Україна оцінює зусилля нового президента США і що це означає для Азії» наголосив на ролі ключових азійських демократій у підтримці України. Нижче Вашій увазі ключові месиджі експерта, якими від поділився з лідерами думок азійських країн.
Немає простої відповіді на запитання, чи зможе Дональд Трамп покласти край агресії Росії проти України. Перш за все, ми вважаємо, що досягнення миру вимагає, щоб президент Трамп чув і враховував позицію України. Поки що ми бачимо лише переговори між США і Росією, в той час як прямих переговорів між США та Україною немає. Натомість йде обмін повідомленнями: пропозиції Путіна передаються американській стороні, яка потім транслює їх далі, без участі України за столом переговорів. Таким чином, на жаль, ми не можемо формувати порядок денний цих мирних переговорів. Це є фундаментальним недоліком цього мирного процесу.
Трамп може стати миротворцем лише за рахунок України, тобто мир вимагатиме односторонніх поступок з боку України. Україна не готова на це погодитися, і таке рішення теж не буде сприйняте схвально країнами Східної Азії.
Схоже, що для США бізнес-інтереси важливіші за повагу до міжнародних норм, угод та альянсів, які вони мають. І це є дуже серйозним викликом для країн, що перебувають в союзницьких відносинах із США.
Прем’єр-міністр Кішіда кілька років тому заявив у США, що Україна може стати “Східною Азією завтрашнього дня”. Це найкоротше й найточніше визначення, яке пояснює, чому події в Україні мають важливе значення для решти світу.
Той факт, що сьогодні ми обговорюємо речі, які ще кілька місяців тому здавалися неможливими, становить серйозну небезпеку також і для країн Східної Азії. Якщо врегулювання не буде повністю відповідати інтересам США, це може мати серйозні негативні наслідки для їхніх союзників по всьому світу.
Висновок, до кого дедалі все більше країн схиляються, особливо в Європі та все частіше в Азії, – потрібно зменшувати залежність від США і будувати більшу стратегічну самостійність.
Щодо теми можливого виходу США з переговорів та його наслідків, слід бути точними. Якщо США вийдуть лише з дипломатичних переговорів, але продовжать постачати зброю, особливо системи протиповітряної оборони, які є життєво важливими для захисту України, такий сценарій, хоча й не ідеальний, усе ж буде прийнятним. Однак якщо вихід означатиме не лише припинення переговорів, але й розрив оборонної співпраці та блокування третіх країн у передачі технологій американського виробництва, наслідки будуть набагато серйознішими.
Існує також ширший геополітичний вимір: вихід США з переговорів вплине не тільки на Україну. Від початку повномасштабного вторгнення Росії США відігравали ключову роль в ізоляції Росії на міжнародній арені. Якщо США відступлять, цей процес ізоляції може призупинитися або навіть розвернутися у зворотному напрямку.
Моє звернення до більшості країн світу таке: не думайте, що це не матиме наслідків для вас. Краще діяти зараз, щоб підтримати Україну, тому що ви підтримуєте не лише Україну, але й майбутню систему нормальних, заснованих на правилах міжнародних відносин.
Єдиний спосіб для Японії, Південної Кореї та Тайваню відіграти непряму роль у мирних переговорах — це підтримати Україну в її спротиві. Допомагаючи Україні, ці країни можуть уповільнити або навіть запобігти можливому конфлікту у Східній Азії. Адже, якщо Росія зазнає поразки в Україні, це стане показовим уроком і підтвердженням того, що подібна агресія може зазнати невдачі й в інших регіонах світу.
Відеозапис онлайн-брифінгу доступний англійською на Youtube-каналі «Нової Європи».
Онлайн-брифінг організовано Центром «Нова Європа» (Київ, Україна) у партнерстві з Prospect Foundation (Тайбей, Тайвань) за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» (Київ, Україна).