Центр «Нова Європа» провів першу онлайн-дискусію “Американсько – японський безпековий альянс: ключові поради для України”. Захід було організовано за підсумками форуму “Азійська стратегія в дії. Роль українсько-японської співпраці”. Протягом цього тижня буде проведено ще дві українсько-японські онлайн дискусії.
Під час заходу, зокрема, буо перезентовано аналітичний коментар Бонджі Охари, Старшого наукового співробітника Фонду миру Сасакава “Американсько-японський безпековий альянс: на що варто звернути увагу Україні”.
Спікери заходу обговорили, зокрема, співпрацю США та Японії:
- Японія, як союзник США, забезпечує усі необхідні умови для присутності американських збройних сил, зокрема надає свої військові бази. Однак цього недостатньо для того, щоб робити внесок у безпекову політику. Японія має також займатися обороною своєї країни, і США усіляко це підтримують.
- В умовах конкуренції між США та Китаєм, а також в умовах гібридної війни, коли важко розмежовувати військовий і мирний час, Японія наразі перебуває у сірій зоні. Новий фронт співпраці Японії та США – кібер та космічна галузі.
- Якщо у Японії задоволені сучасним станом альянсу з США, це не означає, що ми на 100% почуваємось у безпеці. Втім, це не питання довіри, а питання загроз, з якими ми стикаємось у регіоні: Китай, Північна Корея тощо.
- Оборонна співпраця – це стрижень американсько-японського альянсу, але він має також політичну, економічну та суспільну площини. Не тільки військова царина усе вирішує.
- Сприйняття загроз, яке є в Японії, можливо, час від часу відрізняється від США, але така реальність і це нормально. Найважливіший елемент політики альянсу – не вдавати, що у Японії та США однакові інтереси, а спілкуватись і намагатись закривати ці прогалини.
Дискусанти також проговорили уроки для України:
- Китай вже офіційно вголос говорить про те, що японські острови Сенкаку належать КНР. Це прямий шлях до конфронтації. Україні в жодному разі не варто ставити під сумнів, що острови належать Японії. США наголошують, що стаття 5 Вашингтонського договору розповсюджується на острови Сінкаку. Ми маємо це враховувати.
- В Японії дуже високо оцінили рішення України щодо «Мотор Січі». Нам потрібно зміцнювати безпековий діалог з Японією.
- Ми маємо враховувати, що будь-яке співробітництво з Китаєм, що може змістити баланс сил, буде дуже прискіпливо розглядатись нашими партнерами.
- В Японії ведеться дискусія щодо місця держави у світі: «Японія локальна чи глобальна?». Те ж саме стосується і України – Україна глобальна чи локальна? Ми знаходимось на хуторі чи все ж є частиною світового співтовариства та демократичного табору зокрема?
- У цій дискусії відчуваються прямі аналогії між Японією та Україною. Перша – окупація Росією Північних територій Японії та Криму. Друга – однакове сприйняття Обами в Японії та Україні як людини, недостатньо жорсткої щодо політики Китаю та Росії відповідно. Третя – аналогія між Філіппінами та електромережею, що контролюється Китаєм, і Харківськими угодами та базою у Севастополі.
Спікери заходу:
- Бонджі Охара, Старший науковий співробітник, Фонд миру Сасакава;
- Сергій Корсунський, Надзвичайний і Повноважний Посол України в Японії;
- Мічіто Цуруока, Доцент,Університет Кейо;
- Павло Жовніренко, Радник Секретаря РНБО України;
- Ганна Гопко, Голова правління Мережі «АНТС»;
- Олексій Мельник, Співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки, Центр Разумкова;
- Наталія Бутирська, Експертка з питань Східної Азії;
Модераторка: Альона Гетьманчук, Директорка Центру «Нова Європа»
Запис трансляції можна переглянути тут: