У 2024 році Центр “Нова Європа” реалізував проєкт “Особливе глобальне партнерство. Україна і Японія в контексті російської війни”. Його мета – налагодження тіснішої кооперації між Києвом і Токіо, а також розвиток взаємодії на рівні аналітичних центрів.
Центр «Нова Європа» докладає проєктні зусилля з розвитку українсько-японського партнерства, починаючи з 2021 року.
За чотири роки нам вдалося організувати чотири форуми, підготувати вісім аналітичних матеріалів та понад десять інфографік, присвячених українсько-японським відносинам. Крім того, на початку 2023 року та навесні 2024 команда «Нової Європи» організувала адвокаційні візити до Японії.
ФОРУМИ «Україна-Японія»
Форум “Азійська стратегія в дії. Роль україно-японської співпраці”, 2021
- 16 лютого 2021 року відбувся перший українcько-японський форум “Азійська стратегія в дії. Роль україно-японської співпраці” за участі заступника міністра закордонних справ України, посла Японії в Україні, посла України в Японії, провідних українських та японських експертів. Протягом трьох панельних дискусій урядовці, аналітики та науковці з Японії та України розглянули питання, які стосуються ширшого безпекового середовища, в якому перебували обидві країни, а також питання двостороннього порядку денного, включно з роллю «м’якої сили» в українсько-японських відносинах.
Форум “Україна і Японія в регіональному і глобальному контексті”, 2022
- Другий Міжнародний форум “Україна і Японія в регіональному і глобальному контексті”, організований Центром «Нова Європа», відбувся 27 січня 2022 року. На трьох дискусійних панелях урядовці, аналітики та науковці з Японії та України обговорили тенденції регіональної безпеки, нові безпекові виклики для обох країн, а також те, як побудувати ефективні відносини з Азією та Японією.
Форум Україна-Японія «Відповідальне партнерство. Україна та Японія в контексті війни Росії», 2023
- 28 лютого 2023 року Центр «Нова Європа» провів Третій Форум «Відповідальне партнерство. Україна та Японія в контексті війни Росії». Під час заходу аналітики та науковці з Японії та України обговорили питання, пов’язані з безпековим середовищем, у якому функціонують обидві країни, а також двосторонні відносини в контексті війни Росії в Україні.
Форум «Особливе глобальне партнерство. Україна і Японія в контексті російської війни», 2024
- 15 березня Центр «Нова Європа» провів IV Форум Україна-Японія «Особливе глобальне партнерство. Україна і Японія в контексті російської війни». Під час заходу аналітики та науковці з Японії та України обговорили питання, пов’язані з безпековим середовищем, у якому функціонують обидві країни, а також двосторонні відносини в контексті війни Росії в Україні.
АНАЛІТИЧНІ МАТЕРІАЛИ
Аналітична записка Альони Гетьманчук, директорки Центру “Нова Європа”.
Документ було презентовано на форумі “Азійська стратегія в дії. Роль українсько-японської співпраці” 16 лютого 2021 року. Стаття на основі записки була опублікована у виданні “Дзеркало тижня”.
Аналітичний коментар Бонджі Охари, старшого наукового співробітника Фонду миру Сасакава. Аналіз було презентовано під час онлайн-дискусії 15 березня 2021 року.
Документ також опублікувало видання “День”.
Аналітичний коментар Такаші Хірано, керівника японської секції “УКРІНФОРМ”, було презентовано 17 березня 2021 року під час онлайн-дискусії, що була організована Центром «Нова Європа».
Аналітичний коментар Дайске Кітаде, старшого аналітика Mitsui & Co. Global Strategic Studies Institute (Японія), та Сергія Солодкого, першого заступника директора Центру «Нова Європа». Документ було презентовано 19 березня 2021 року під час онлайн-дискусії Центру «Нова Європа».
- “Двоє проти всіх: порівняльний аналіз впливу Росії і Китаю щодо країн Азії і Європи”
Дослідження Сергія Солодкого, першого заступника директора Центру “Нова Європа”, та Наталії Бутирської, експертки з питань Східної Азії.
Документ було презентовано на Другому форумі «Україна і Японія в регіональному і глобальному контексті» 27 січня 2022 року; його короткий виклад опублікувало видання «Дзеркало тижня».
Аналітичний коментар Лео Літри, старшого аналітика Центру «Нова Європа».
Документ було презентовано 28 березня 2022 року під час онлайн-дискусії Центру «Нова Європа».
Аналітичний коментар Такаші Хірано, керівника японської секції УКРІНФОРМ .
Документ було презентовано 28 березня 2022 року під час онлайн-дискусії, що була організована Центром «Нова Європа».
Дискусійна записка Альони Гетьманчук, директорки Центру «Нова Європа» та Лео Літри, старшого аналітика Центру, підготовлена за результатами адвокаційного візиту до Японії.
Документ було презентовано на Третьому форумі «Відповідальне партнерство. Україна та Японія в контексті війни Росії» 28 лютого 2023 року.
Адвокаційні візити Центру «Нова Європа» до Японії
2024
З 27 по 30 травня 2024 Центр Центр «Нова Європа» у партнерстві з International Centre for Ukrainian Victory (ICUV) здійснив адвокаційний візит до Японії.
Відбулась низка високопоставлених зустрічей (зокрема і на рівні заступників міністра) у МЗС Японії, Міноборони, Міністерстві юстиції, Міністерстві економіки, Мінфінансів, впливовими та активними парламентарями, у державних структурах, відповідальних за торгівлю та допомогу на розвиток – віце-президентом JETRO та регіональним керівництвом JICA, провідними експертами та медіа.
2023
Із 12 по 18 січня 2023 року Центр «Нова Європа» у партнерстві з International Centre for Ukrainian Victory (ICUV) здійснив адвокаційний візит до Японії, пов’язаний із початком головування цієї країни у G7. Метою візиту була адвокація інтересів України.
Делегація зустрілась з українським послом в Японії, провела зустріч з представником Міністерства оборони Японії щодо військової співпраці, взяла участь в зустрічах з політичною партією «Комейто», заступником міністра Японії з питань цифрової політики та провідними експертами Японії. Делегація відвідала Хірошіму, де обговорювали питання тероризму і ядерного шантажу з боку Росії. Також експерти виступили на круглому столі в парламенті Японії.
ІНФОГРАФІКА
2021
Інфографічні матеріали, виготовлені в 2021 році, стосувалися передовсім двосторонньої взаємодії України і Японії.
2022
У 2022 року Центр “Нова Європа” підготував інфографіку про безпрецедентну підтримку Японією України. Ключові висновки інфографічних матеріалів:
– Токіо ВПЕРШЕ з 1945 року надіслав військову допомогу іншій державі (Україні);
– Японія ВПЕРШЕ в історії запровадила жорсткі санкції проти Росії та ухвалила резолюцію із засудженням дій країни-агресора;
– Японія стала ЛІДЕРОМ в Азії за рівнем підтримки України.
2023
У березні 2023 року Японія виділила 30 млн доларів на нелетальне озброєння для України та ще 470 млн на допомогу енергетичному сектору. Про це 21 березня під час пресконференції із президентом України повідомив прем’єр-міністр Японії Фуміо Кішіда, який прибув до України («Нова Європа» докладала значних зусиль, аби цей візит став можливим). Фуміо Кішіда на той момент залишався єдиним лідером серед лідерів країн G7, який ще не відвідував Київ. Центру «Нова Європа» тоді ж оприлюднив нову серію інфографік про те, як Японія допомагає Україні під час війни.