Саме цьому питанню була присвячена низка заходів, які відбувалися у ці дні у Берліні. Аналітики з України, Молдови та Грузії мали можливість обмінятися думками щодо майбутньої співпраці між ЄС і країнами Східного партнерства. Організував серію дискусій німецький Institut für Europäische Politik. Від Центру «Нова Європа» у заході взяв участь перший заступник директора Сергій Солодкий.
У Німеччині спостерігається значний інтерес щодо цієї теми. Не лише тому, що прийшов час підбиття підсумків і надання нового дихання «Східному партнерству» – адже цього року ініціатива відсвяткувала своє десятиріччя. У другій половині наступного року Німеччина головуватиме в ЄС, тому корисні ідеї можуть стати німецькому уряду в нагоді.
Важливо, що у дискусії #EaPbeyond2020, яка відбулася 16 жовтня, взяв участь Ганс-Юрген Гаймзьот, який нині обіймає посаду Спеціального представника зі Східного партнерства в МЗС Німеччини. Нагадаємо, що в 2008-2012 роках він був Послом ФРН в Україні. Це має налаштовувати на оптимістичний лад – пан Гаймзьот добре знає регіон, знає його потреби, амбіції, труднощі, а тому може бути уважнішим до очікувань українців.
Аналітик ЦНЄ брав участь у робочій групі, яка розробляла рекомендації для ЄС щодо майбутніх кроків у безпековій сфері. Серед них:
– Почати стратегічний діалог з вивчення шляхів більш ефективного залучення ЄС у вирішення конфліктів у трьох асоційованих країнах (Україна, Республіка Молдова, Грузія);
– Енергетична безпека має бути важливою складовою діалогу між країнами «Східного партнерства» і ЄС;
– ЄС повинен виходити за межі співпраці в soft security. Включити країни СхП до оборонних ініціатив ЄС (ві дпо відно до їхньої спроможності і бажання). Асоційовані країни повинні мати доступ до проектів PESCO;
– Продовжити і посилити співпрацю в рамках CSDP;
– Сприяти співпраці в сфері стійкості у сфері кібербезпеки (cyber resilience), протидії гібридним загрозам (дезінформації і пропаганді).
Рекомендації, які пропонував до розгляду Сергій Солодкий на #berlinpolicyhub, базувалися на аналітичних напрацюваннях Центру «Нової Європи». Зокрема, на документах, розроблених старшим аналітиком Лео Літра та асоційованою аналітикинею ЦНЄ Катериною Зарембо. Наприклад, “Десята річниця Східного партнерства: оцінка минулого, погляд у майбутнє”.
Посол Гаймзьот пообіцяв обговорити всі рекомендації з колегами в міністерстві (крім безпекової, паралельно працювали робочі групи щодо економічного розвитку, урядування і верховенства права, майбутнього СхП у цілому). Частина з них може реалізуватися на рівні двосторонніх відносин, частина може лягти в основу майбутньої співпраці ЄС і СхП у цілому.