18 травня 2020 року вшановують сумні 76-ті роковини сталінських депортацій корінного населення Криму – кримських татар, в результаті яких загинув практично кожен другий депортований. Після незаконної анексії Криму Російською Федерацією, почалася нова хвиля жорстких репресій та злочинів проти кримськотатарського народу.
Публікуємо спільну заяву Українсько-Чеського Форуму громадянського суспільства, в якій учасники закликають європейську і світову спільноти не забувати про важку ситуацію кримськотатарського народу і продовжувати вимагати від РФ дотримання міжнародного права.
Перший українсько-чеський форум відбувся у лютому цього року, Центр “Нова Європа” представила Ганна Мєдвєдєва.
Сьогодні, 18 травня 2020 року, ми вшановуємо сумні 76-ті роковини сталінських депортацій корінного населення Криму – кримських татар, в результаті яких загинув практично кожен другий депортований.
Кримські татари отримали можливість повернутись до Криму тільки починаючи з 1989 року.
І знову, з 2014 року, після незаконної анексії Криму Російською Федерацією, почалася нова хвиля жорстких репресій та злочинів проти кримськотатарського народу.
Окупаційна влада систематично порушує права кримських татар як в розрізі приписів закону, так і в розрізі прав людини: проводять обшуки, затримують та викрадають людей; масово обмежують право на свободу слова, совісті і релігії, свободу зібрань та об’єднань, право на справедливий судовий розгляд.
Хоча повний перелік злочинів проти представників кримськотатарського народу, які залишаються безкарними, довгий, нижче ми наводимо деякі з них:
- Вбивство активіста Решата Аметова та ветерана національного руху Веджиє Кашка;
- Викрадення молодого кримськотатарського політика Ервіна Ібрагімова;
- Позбавлення волі журналістів Ремзі Бекірова та Османа Арифмеметова, захисників релігійних прав мусульман Сервера Мустафаєва та Емір-Усеіна Куку, учасників громадської блокади Криму Ділявера Гафарова та Февзі Саганджи;
- Поновлено переслідування члена регіонального Меджлісу кримських татар Едема Бекірова
- Активісту Юнусу Машаріпову загрожує безстрокове ув’язнення в психіатричній лікарні;
Переслідування кримських татар, зафіксоване в щорічних резолюціях Генеральної Асамблеї ООН чи у доповідях Ради з прав людини ООН, не припиняються попри численні вимоги до Російської Федерації з боку ООН, ЄС, ПАРЄ та інших міжнародних організацій.
Ми спостерігаємо за новою своєрідною, гібридною, депортацією кримських татар з їх історичної Батьківщини. Негласно, але цілеспрямовано, різними способами здійснюється заміщення населення окупованого кримського півострова, значною мірою, представниками військових і різних силових структур Російської Федерації.
Ми закликаємо європейську і світову спільноти, міжнародні організації не забувати про важку ситуацію кримськотатарського народу і продовжувати вимагати від Російської Федерації дотримання загальновизнаних норм міжнародного права, в тому числі, міжнародного гуманітарного права, а також прав людини щодо всіх жителів кримського півострова.