15 березня 2024 року Центр «Нова Європа» провів IV Форум Україна-Японія «Особливе глобальне партнерство. Україна і Японія в контексті російської війни». Під час заходу аналітики та науковці з Японії та України обговорили питання, пов’язані з безпековим середовищем, у якому функціонують обидві країни, а також двосторонні відносини в контексті війни Росії в Україні.
Зокрема, дискусійні панелі були присвячені таким питанням:
- (Не)засвоєні уроки. Як оцінюють в Україні, ЄС і Японії нинішню ситуацію з війною Росії
- Справжня сила гарантій безпеки. Завдяки яким механізмам безпеки Україна та Японія могли б відчувати себе в безпеці?
- Від особливого до дійсно особливого. Як оновити українсько-японське партнерство відповідно до нового стану відносин?
Під час вітального слова Альона Гетьманчук, директорка Центру «Нова Європа» зазначила: «Японія – це чи не єдина країна світу, з якою відриваючи одні двері ви насправді відкриваєте двоє дверей: одні в Азію, інші – G7. Японія за ці два роки довела, що вона найбільш природній союзник України в Азії, а за час головування в G7 – що вона ще й надійний партнер в рамках Групи семи.»
З вітальними ремарки звернулись до учасників Кунінорі Мацуда, Надзвичайний і Повноважний Посол Японії в Україні та Сергій Корсунський, Надзвичайний і Повноважний Посол України в Японії.
«Національна безпека в Європі не може бути відокремлена від національної безпеки в Східній Азії та за межами Азійсько-Тихоокеанського регіону. Ми вже помітили, що Північна Корея активно допомагає Росії поставками боєприпасів і ракет. І якщо ми придумаємо систему, за допомогою якої ми зможемо зупинити цю агресію та відновити справедливість у цій війні, буде не так багато інших країн, які напевно наслідували б і могли б наслідувати приклад Росії. Тож я твердо переконаний, що національна безпека має бути першим питанням, яке Україна та Японія повинні вирішити разом», – сказав пан Посол Кунінорі Мацуда.
«Незважаючи на те, що у світі, на жаль, проблем додається, Японія настільки чітко стоїть на своїй позиції, що про жодну “втому від України”, про яку дехто пише і говорить, і від того, що відбувається у Європі, не йдеться. Ніякої “втоми” в Токіо немає, немає жодного зменшення уваги, вона просто має іншу форму, інший рівень», – розповів пан Посол Сергій Корсунський.
З ключовою промовою виступив Ігор Жовква, Заступник керівника Офісу Президента України, дипломатичний радник Президента Володимира Зеленського: «Дуже важлива роль Японії у реалізації формулу миру президента України. Зокрема, вагома позиція щодо першого пункту, який стосується ядерної безпеки. Японія чітко виступає проти того, що країна-агресор шантажує увесь світ або використанням ядерної зброї, або захопивши найбільшу у Європі Запорізьку АЕС».
Медіапартнер – Укрінформ.
Відеозапис Форуму доступний українською та англійською.
Розширений фотозвіт IV Форуму Україна-Японія.
Ключові думки спікерів:
Детально про попередні форуми тут.