11 листопада Центр «Нова Європа» провів у Києві дебати, під час яких було презентовано дослідження «Євромапа України. Рейтинг європейської інтеграції областей», підготовлене аналітиками центру у співпраці з Урядовим офісом координації європейської та євроатлантичної інтеграції.
«Євромапа» є першим всеохопним дослідженням поступу України на шляху до євроінтеграції. Це рейтинг областей України, складений на основі відповідності до 34 індикаторів у 8 сферах, які найбільш виразно відображають динаміку зближення окремих регіонів країни з ЄС.
Під час презентації Альона Гетьманчук, Директорка ЦНЄ, та Сергій Солодкий, перший заступник директора, звернули увагу на такі факти:
- До трійки лідерів увійшли Львівщина, Івано-Франківщина та Вінниччина. Однак навіть вони далекі від ідеального стану справ (досягнули дещо більше половини від усіх індикаторів).
- Південні та східні області очолюють рейтинги у низці секторів – наприклад, Миколаївщина має найвищі показники з нарощування своїх експортних потужностей на ринок ЄС. Донецька та Луганська області переважають за кількістю проектів в рамках кредитної підтримки з боку ЄБРР і ЄІБ, а Херсонська та Харківська – за обсягами фінансування таких проектів. Серед областей, які мають найбільшу кількість підприємств із капіталом із країн ЄС, – Дніпропетровська і Харківська.
- З 2004 до 2013 року лише 329 студентів скористались програмою Erasmus Mundus (попередник Erasmus+) для навчання у Європі, з 2014 до 2018 року цей показник зріс до 10158 студентів.
- Частка відновлюваної електроенергії в абсолютній більшості областей України займає до 5% від загального обсягу електроенергії, що виробляється в тій чи іншій області. У країнах ЄС ця частка у середньому становить 17% (2016 рік).
- Середня різниця у заробітних платах жінок та чоловіків по Україні становить 20,7%. У державах-членах ЄС цей показник у середньому сягає 16%. Якщо розглядати конкретні приклади держав-членів ЄС, то в окремих випадках Україна показує навіть кращі результати.
- В середньому понад 70% персоналу облдержадміністрацій – це жінки. При цьому жінки очолюють лише 4 ОДА із 24.
Запрошеними спікерами заходу були: Дмитро Кулеба, Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України, Тобіас Тиберг, Надзвичайний та Повноважний Посол Швеції в України, Олександр Сушко, Виконавчий директор Міжнародного фонду «Відродження». У дебатах взяли участь українські експерти, аналітики і політики.
У дебатах також взяли участь такі українські експерти і представники влади, як Ольга Стефанішина, Ганна Гопко, Марія Голуб та інші. Захід відвідали також представники закордонних дипломатичних установ в Україні.
Зверніть увагу! Центр «Нова Європа» також підготував інфографіку про поступ України на шляху до європейської інтеграції.
Захід відбувся в рамках Ініціативи з розвитку аналітичних центрів в Україні, яку виконує Міжнародний фонд «Відродження» у партнерстві з Ініціативою відкритого суспільства для Європи (OSIFE) за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні.