Події
Україна про Трампа, мир і безпеку в Азії: думки з онлайн-брифінгу «Нової Європи»
24 квітня 2025, 19:00

24 квітня Центр «Нова Європа» організував онлайн-брифінг «Трамп – миротворець: як Україна оцінює зусилля нового президента США і що це означає для Азії» для лідерів думок азійських країн. Під час заходу українські експерти представили свої оцінки щодо дипломатичних зусиль США.

Зокрема, аналітики присвятили свої коментарі таким питанням:

  • Чи зможе Трамп припинити російську агресію проти України?
  • Чому хибний мир для України матиме негативні наслідки для всього світу, особливо для Азії?
  • Чому нав’язані, несправедливі умови для України становлять загрозу не лише для Європи, а й для Азії?
  • Яку непряму роль можуть відіграти Японія, Південна Корея та Тайвань у процесі переговорів?

 

Під час вітального слова Сергій Солодкий, перший заступник директора, Центр «Нова Європа», зазначив: «Наприкінці минулого року «Нова Європа» замовила опитування, яке виявило високий рівень довіри до Трампа серед українців – 44%. Це був значний вияв довіри до мирних обіцянок нового президента США. Але зараз дедалі більше українців непокояться: чи не обернеться той, хто спершу обіцяв стати миротворцем (peacemaker), на проблемотворця (troublemaker)?»

 

Модераторкою онлайн-брифінгу виступила Нора Хуан, директорка з міжнародних зв’язків Prospect Foundation. Під час свого звернення до учасників експертка з Тайваню наголосила: «Ми продовжуємо діяти в умовах мінливого геополітичного ландшафту, де рішення і пріоритети Сполучених Штатів, особливо за нової адміністрації Трампа, відлунюють далеко за межі їхніх кордонів. Україна, яка перебуває на передовій захисту демократичного світу від агресії, пропонує унікальне бачення американського лідерства, авторитету та відданості глобальній безпеці. Це особливо чутливо сприймається на Тайвані. Як острів, що глибоко відчуває тягар геополітичного тиску та розуміє цінність міжнародної солідарності, ми можемо багато чого перейняти з досвіду України.

 

Леонід Літра, старший аналітик, Центр «Нова Європа», наголосив на ролі ключових азійських демократій у підтримці України: «Єдиний спосіб для Японії, Південної Кореї та Тайваню відіграти непряму роль у мирному процесі – це підтримати Україну в її спротиві. Допомагаючи Україні, ці країни можуть уповільнити або навіть запобігти можливому конфлікту у Східній Азії. Адже, якщо Росія зазнає поразки в Україні, це стане показовим уроком і підтвердженням того, що подібна агресія може зазнати невдачі й в інших регіонах світу.»

 

Ганна Гопко, голова правління, Мережа захисту національних інтересів «ANTS», Голова Комітету Верховної Ради у закордонних справах (2014-2019), закликала азійських партнерів активно діяти: «Головний урок, який повинні зрозуміти наші друзі та партнери з Тихоокеанського регіону, пришвидшуйте допомогу, ви маєте можливості зробити більший внесок. Не зволікайте з рішеннями, не чекайте на зміну позиції Трампа. Якщо він її перегляне, це буде чудово, але ми маємо бути готові до найгіршого сценарію».

 

Михайло Самусь, директор, New Geopolitics Research Network, наголосив: «Демократичний світ, збудований після 1945 року, сьогодні руйнується. Ми маємо говорити про це відкрито. Разом із нашими партнерами в Європі, Азії та решті світу ми повинні створити нову систему захисту демократичних цінностей від осі зла».

 

Юрій Пойта, керівник секції Азіатсько-Тихоокеанського регіону, Центр досліджень армії, конверсії та роззброєння (ЦДАКР), зауважив: «Якими можуть бути наслідки хибного миру між Україною та Росією? Це може серйозно підірвати довіру до Сполучених Штатів в очах їхніх союзників. Зараз на Тайвані активно обговорюють, чи буде США надійним партнером – чи надасть Америка допомогу Тайваню в разі вторгнення з боку Китаю. Подібні дискусії відбуваються і в Японії, Південній Кореї та інших країнах. Хибний мир може послабити бойовий дух цих держав і викликати серйозні сумніви щодо міцності глобальних безпекових зобов’язань».

 

Відеозапис онлайн-брифінгу доступний англійською на Youtube-каналі «Нової Європи».

Центр «Нова Європа» активно працює над зміцненням партнерства України з ключовими демократичними акторами в Азії. У межах цих зусиль у лютому цього року аналітичний центр здійснив адвокаційні візити до Токіо та Сеула, організував V Форум Україна-Японія і підготував низку аналітичних матеріалів.

Онлайн-брифінг організовано Центром «Нова Європа» (Київ, Україна) у партнерстві з Prospect Foundation (Тайбей, Тайвань) за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» (Київ, Україна).

Підпишіться на новини Центру "Нова Європа", щоб знати все першим!

Підпишіться на наш місячний дайджест, щоб нічого не пропустити!