Події
Україна у рік виборів: погляд з Німеччини
12 червня 2019, 18:06

“Наразі виглядає так, що Німеччина має стратегічний інтерес щодо України, але бракує далекосяжного бачення” – заступниця директора Центру «Нова Європа» Катерина Зарембо взяла участь у міжнародній конференції “Україна у рік виборів: нові тенденції у політиці та розвиток громадянського суспільства”. Організована Інститутом європейської політики (IEP), конференція стала головним заходом по Україні в Берліні у міжвиборчий період – організатори зібрали цілий «український десант» з експертної спільноти та ключових німецьких важковаговиків по Україні.

Після виступу на першій панельній дискусії разом з Александром Хугом, колишнім заступником голови СМС ОБСЄ, Андреасом Протманом, який веде українське портфоліо у німецькому МЗС та Катрін Бьоттгер, директоркою IEP, Катерина Зарембо поділилася найсвіжішими думками українських та німецьких експертів з приводу поточних зовнішньополітичних завдань та викликів для України.

Яким є майбутнє Мінського процесу за президенства Зеленського?

⁃ Німеччина задоволена першими контактами з президентом Зеленським, візит до Берліну готується найближчим часом
⁃ Мета Берліна – «перезапустити «мирний процес». Поки що відбувалося адміністрування конфлікту (conflict management), а не врегулювання (resolution)
⁃ Зеленський сприймається як президент, який пріоритизує гуманітарну частину врегулювання (формула «люди передусім» (people first) на відміну від формули «безпека передусім».
⁃ Йдеться не про те, що безпека неважлива, а про гуманітарні кроки назустріч населенню окупованих територій, які Україна може впроваджувати в односторонньому порядку (наприклад, відбудова інфраструктури)
⁃ Є розуміння, що для впровадження будь-яких безпекових заходів із встановлення режиму тиші потрібна воля обох сторін. За останній тиждень – зростання випадків порушення режиму тиші на 50% порівняно з попереднім аналогічним періодом.
⁃ На найближчому перегляді санкцій проти Росії у Брюсселі питання їхнього зняття не обговорюється. Санкції можуть бути зняті тільки після повного виконання Мінських угод

Чи існує життя після Північного потоку 2?

⁃ Передумовою для сприйняття України як надійного транзитера є реформа Нафтогазу;
⁃ Наразі обговорюється створення консорціуму компаній з Німеччини та Центрально-Східної Європи, які б могли взяти українську ГТС в оренду для здійснення транзиту;
⁃ Путін запевнив Меркель, що транзит через територію України продовжиться. Німеччина вірить йому на слово (останнє – дослівна цитата).

Битва України у Раді Європи: вистояти і перемогти?

Катерина Зарембо про своє враження від обговорення цього питання: “Щодо мене, то я нагадала німецьким колегам про наступну найближчу битву України у Раді Європи і закликала німецьких парламентарів проявити свою підтримку там (на жаль, наразі позиція Німеччини є протилежною інтересам України). А коли вчергове почула, що те, що санкції проти Росії у ЄС зберігаються протягом п’яти років – це диво, відповіла, що у дивах немає нічого поганого, і це означає, що ЄС насправді спроможний на більше, ніж сам від себе очікує. Питання тільки у волі – наразі виглядає так, що Німеччина має стратегічний інтерес щодо України, але бракує стратегічного бачення. В інтересах України допомоги їй його виробити”.

Підпишіться на новини Центру "Нова Європа", щоб знати все першим!

Підпишіться на наш місячний дайджест, щоб нічого не пропустити!