Мешканці Одеси здебільшого підтримують курс України на вступ до Європейського Союзу, проте багатьом одеситам бракує інформації про те, що насправді являє собою Євросоюз. Про це йшлося під час публічної дискусії «Відверто про Україну і ЄС. Як бачать євроінтеграцію одесити?», яку 27 вересня організували Центр «Нова Європа» та Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва.
Спікерами дискусії були Юріс Пойканс, Надзвичайний та Повноважний Посол Латвії в Україні, Катерина Зарембо, заступниця директора, Центр «Нова Європа», Лео Літра, старший аналітик, Центр «Нова Європа», Сергій Колебошин, заступник голови Одеської обласної державної адміністрації Максим Паращевін, експерт Фонду «Демократичні ініціативи», старший науковий співробітник Інституту соціології НАН України.
На початку заходу Катерина Зарембо презентувала результати соціологічного опитування щодо сприйняття українцями процесу євроінтеграції, яке було проведене соціологічною компанією GfK Ukraine на замовлення Центру «Нова Європа».
Сергій Колебошин звернув увагу на посилення економічних зв’язків Одеської області з країнами Євросоюзу: «Експорт Одеської області до держав ЄС у 2017 році сягнув 35%. Загалом на Одещині зросло усвідомлення необхідності руху до Євросоюзу».
У свою чергу, Юріс Пойканс перерахував три головні аргументи Латвії за приєднання до ЄС:
«По-перше, це питання національної безпеки. Латвія розуміла, що зберегти незалежність буде ефективніше в альянсі. По-друге, це економічна вигода. За 1 євро, які Латвія відраховує до бюджету ЄС, 4 євро вона отримує назад. По-третє, це культурний аспект. Латвійці відчували себе відірваними від європейської цивілізації».
Посол Латвії також прокоментував зовнішньополітичні вподобання мешканців сходу та півдня України: «Політика нейтралітету, яка сьогодні популярна серед жителів півдня і сходу України, не є релевантною, оскільки навіть Росію не влаштовує нейтральна Україна».
«Латвія ніколи не розглядала вступ до ЄС як такий, що направлений проти Росії, хоча РФ так не вважала», – додав Юріс Пойканс.
Питання зовнішньополітичних вподобань українців торкнувся й Леонід Літра:
«Рівень підтримки інтеграції до ЄС серед мешканців сходу та півдня України трохи скоротився, але підтримка вступу до Митного союзу водночас теж не зросла».
А Максим Паращевін звернув увагу на специфічність сприйняття українцями процесу євроінтеграції:
«У питанні інтеграції до ЄС серед українців переважають саме матеріальні чинники, а не питання цінностей. Це стосується фактично усіх вікових груп».
Усі фото з дискусії доступні за посиланням
Також до вашої уваги відеосюжети “7 каналу” та ТРК “Град” за підсумками дискусії:
Захід відбувся в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Захід є винятковою відповідальністю Pact та Центру «Нова Європа» i не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.