Донеччина та Луганщина є непростими регіонами у контексті сприйняття європейської інтеграції – європейську інтеграцію там підтримує меншість населення. Як говорити про європейську інтеграцію на Сході України так, щоб ця тема не роз’єднувала, а об’єднувала? Що для мешканців цих територій означає «бути європейцем»? Як змінилося ставлення до Європейського Союзу (далі — ЄС) після 2014 року?
Центр “Нова Європа” знає відповіді на ці запитання! Цій темі була присвячена публічна дискусія, на якій Катерина Зарембо презентувала своє дослідження “Європейський Донбас: як комунікувати євроінтеграцію на Донеччині та Луганщині”. Захід було організовано за підтримки Представництва Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні.
Кілька думок від спікерів:
- Донецька та Луганська області завжди вирізнялися у контексті європейської інтеграції: нижчий рівень підтримки громадськістю та високий рівень скептицизму.
- ЄС має значну м’яку силу на Донбасі, навіть серед тих громадян, які є противниками євроінтеграції та/або вступу до ЄС.
- Громадська думка щодо ЄС на Донбасі не статична.
- За різними показниками впровадження реформ, в тому числі сприйняття євроінтеграції, Донеччина і Луганщина – це дві суттєво різні області.
- Донбас – це край колективів. Там є суспільна свідомість і суспільна безвідповідальність. Для ефективної комунікації ЄС там необхідно працювати з мультиплікаторами – людьми, які мають авторитет.
- Щоб ефективно комунікувати ЄС на Донбасі нам потрібне одне ценрталізоване джерело з дуже простими поясненнями, що таке ЄС та яку користь чи шкоду він може принести тому чи іншому регіону.
- У комунікації євроінтеграції дуже важливо говорити про співвідповідальність громадян, влади і бізнесу як трьох складових.
- Люди з Донецька мають прагматичний підхід до ЄС: вони хочуть знати, якими є практичні переваги цієї реформи.
- Комунікативна кампанія щодо євроінтеграції повинна мати певну мету, ми повинні пояснити людям, що євроінтеграція може дати їм особисто і країні в цілому.
- Університети, особливо на Сході України, грають дуже важливу соціальну роль. Вони виступають центрами суспільного життя, які доносять, у тому числі, і євроінтеграційні процеси до студентів та до населення.
Учасники дискусії:
- Катерина Зарембо, асоційована аналітикиня, Центр «Нова Європа»
- Валерій Кравченко, директор, Центр міжнародної безпеки
- Оксана Лемішка, Центр сталого миру та демократичного розвитку (SeeD)
- Фредрік Веслау, заступник голови, Консультативна місія ЄС в Україні
- Іветта Делікатна, провідний експерт з комунікації, Association4U
- Світлана Агаджанян, ГО «Точка доступу» (Дружківка)
- Інна Семененко, завідувачка кафедри економіки та підприємництва Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля (Сєвєродонецьк).
Переглянути трансляцію заходу можна тут.