Аналітика
Як Україні уникнути погіршення відносин зі США?
3 червня 2019, 15:47
автор:

Новообраний Президент України отримав складну спадщину на американському напрямку. Перший серйозний тест на цю тему міг відбутись, якби Рудольф Джуліані приїхав до Києва, щоб поговорити про продовження розслідування справ, які  цікавлять Дональда Трампа. Візит був скасований з наступним аргументом: Зеленський оточений людьми, ворожими до Трампа (і навіть до США). Тому нинішній пріоритет полягає в тому, щоб зрозуміти, як Президент Зеленський повинен реагувати на нові вимоги Вашингтона, щоб вийти з цієї складної ситуації. Продовжуючи рубрику «Нова Європа цікавиться», ЦНЄ звернувся до американських експертів з питанням: Як Президент Зеленський повинен діяти щодо відносин України з США з огляду на звинувачення пана Джуліані?

Pdf-версію документу можна знайти за цим посиланням.

Раніше цю тему вже коментувала директорка Центру “Нова Європа” Альона Гетьманчук. “Зеленський потрапив до небезпечної пастки. Або він підтримує розслідування, які сприятимуть президентській кампанії Трампа, або він втратить підтримку Білого дому”, – пояснила вона французькому Агентства Франс Прес. “Найбільш важливо, що в України є підтримка обох ключових партій США. Було б поганою ідеєю віддавати перевагу тому чи іншому таборові”, – резюмувала Альона Гетьманчук.

Окрему увагу директорка ЦНЄ також присвятила викликам на американському напрямку в серії своїх аналітичних коментарів під назовю “ЗеДипломатія ЗеПрезидента”.

Нижче – відповіді американських експертів.

Деніел Трейсман, професор політології в Каліфорнійському університеті і науковий співробітник Національного бюро економічних досліджень (США)

page2image977465216

Наразі адміністрація Трампа, здається, розглядає Україну насамперед як джерело чуток і скандалів, які можуть бути використані як знаряддя в політичних баталіях  проти провідних демократів у Конгресі та кандидатів у президентській кампанії 2020 року. Дисципліна і уважність знадобляться для належного реагування на це. Президент України повинен чітко заявити, що його правоохоронні органи розслідуватимуть будь-які конкретні докази, надані їм ФБР про злочини, вчинені в Україні американцями. Висловивши це, він повинен відмовитися від подальшого обговорення чуток і намагатися переорієнтувати двосторонню розмову на питання, які є ключовими для України. Президент повинен відмовитися від проведення важливих переговорів з неформальними представниками, такими як Джуліані, і наполягати на спілкуванні через офіційні канали на відповідному рівні (наприклад, міністр з міністром, президент з президентом). За можливостю адміністрація повинна просто відмовлятися коментувати сенсаційні новини в США.

 

Девід Дж. Крамер, колишній помічник Держсекретаря з питань демократії, прав людини і праці в адміністрації Джорджа Буша, наразі старший науковий співробітник Міжнародного університету Флориди

page2image974136816

Перші дії Президента Зеленського щодо запиту Руді Джуліані, персонального адвоката президента Трампа, були цілком правильними. Він мав рацію, коли відхилив прохання Джуліані про зустріч, і він повинен зробити все можливе, щоб дистанціюватися від цього. На жаль, Джуліані та інші намагаються вплутати нове керівництво України в американську внутрішню політику. Під час нещодавнього візиту до Києва я зустрів багатьох українців, стурбованих можливим погіршенням відносин між Україною та США, якщо Джуліані продовжуватиме використовувати Україну як інструмент для майбутніх американських виборів. Інтуїція правильно підказує Зеленському залишатися в стороні від цієї заплутаної ситуації. Важливими є також зміни в Генеральній прокуратурі. На жаль, Джуліані, з огляду на його статус адвоката президента Трампа, породжує сумніви щодо прихильності Америки до України, і одна людина, яка, напевно, цим задоволена, – Володимир Путін.

 

Метью Рожанскі, директор, Інститут Кеннана, Міжнародний центр підтримки вчених імені Вудро Вільсона

page3image974200896

Президент Зеленський нині знаходиться у винятково зручній позиції, щоб налагоджувати стосунки не лише з противниками на кшталт Росії, але й з друзями на кшталт США та ЄС. По-перше, він має потужний всенародний мандат, здобувши більшість на виборах майже у кожному регіоні країни і отримавши приблизно ¾ голосів в країні в цілому. По-друге, він здійснив потужний старт на посаді,використавши свою інавгураційну промову, щоб підкреслити єдність усіх українців і необхідність показати відданість європейським цінностям у повсякденному житті, а не тільки через протестиабо виборчі скриньки. Насамкінець, через дострокові парламентські вибори він створив можливість обрати новий шлях розвитку для країни, хоча ці вибори й тягнуть за собою ризик опору з боку груп інтересів, представлених у нинішній Раді. Президент має провадити таку саму чітку та послідовну комунікацію із західними лідерами, а також зарекомендувати себе як політика, який не просто просить інших платити за вирішення проблем у своїй країні, а навпаки докладе зусиль, щоб зробити її привабливим партнером для її закордонних друзів та інвесторів. Як він сам зазначив, обіцянок та промов замало – доказ буде в результатах. Американці спостерігатимуть з інтересом та сподіваннями на успіх України.

 

Пол Р. Піллар, асоційований старший науковий співробітник Центру безпекових досліджень Джорджтаунського університету

page3image974200256

Президент Зеленський повинен уникати будь-якої залученості у внутрішню  політику США. Це означає уникнення будь-яких стосунків з особистим адвокатаом американського політичного діяча, який, за прикладом Руді Джуліані, намагається змусити Україну зробити щось таке, що поставить когось із політичних супротивників у США у незручне становище. Російське втручання у американські вибори заслуговує на засудження і з осудом згадуватиметься навіть  після того, як Дональд Трамп піде з посади. В інтересах України і дружніх українсько-американських відносин не йти тим самим шляхом, що й Росія.

 

Мелінда Харінг, редактор блогу UkraineAlert в Атлантичній раді, старший науковий співробітник Інституту досліджень  зовнішньої політики

page4image977831088

Президент Зеленський повинен ігнорувати помилкові звинувачення пана Джуліані і  підтримувати тісні відносини зі Сполученими Штатами. Незважаючи на сфабриковані та безпідставні інсинуації Джуліані, підтримка України у Вашингтоні залишається дуже сильною, особливо на Капітолійському пагорбі. Фахівці з зовнішньої політики та дипломати прагнуть співпрацювати з новим президентом та його командою. Звинувачення пана Джуліані є безвідповідальними і не відображають офіційної позиції зовнішньої політики США. Націлений на вітчизняну аудиторію, пан Джуліані намагається замінити наратив російської змови на наратив української змови. Пану Зеленському варто ігнорувати Джуліані, а приїхавши до Вашингтона, він повинен провести більшу частину свого часу на Капітолійському пагорбі.

Підпишіться на новини Центру "Нова Європа", щоб знати все першим!

Підпишіться на наш місячний дайджест, щоб нічого не пропустити!