Ми у медіа
Чим американські вибори починають нагадувати українські?
8 листопада 2018, 17:18
автор: Альона Гетьманчук

Чим більше стежиш за виборами у США, тим більше наздоганяє відчуття дежавю. Стійке враження, що десь ми щось подібне вже бачили чи чули. І “десь” – це в Україні. Проміжні американські вибори – не виняток. Звісно, не варто говорити про якусь відверту “українізацію” чи загалом “істернізацію” Заходу (не вестернізацією ж Сходу єдиною:), але політична риторика і поведінка ключових політичних акторів в часи Дональда Трампа місцями стає схожою на українську принаймні такими моментами:

– Нарешті ще десь, крім України, кожні вибори сприймаються як вирішальні й майже історичні. Установка на те, що “ще одні вибори й все стане на свої місця” давно стала must have в Україні, але не особливо фігурувала в усталених західних демократіях.

– Політичні суперники у США зазвичай були не більше, ніж політичними суперниками. Опонентами, вартими поваги на камери та поза ними. Тепер бачимо певні нотки українськості, коли політичні опоненти з легкої руки президента Трампа перетворюються на запеклих ворогів. Настільки запеклих, що деякі фанати президента готові навіть саморобні бомби їм надсилати.

– Ситуація, коли нейтральні, збалансовані голоси залишились хіба в поодиноких аналітичних центрах, тому що всі пішли на політичний фронт виборювати перемогу для свого кандидата (читай рятувати країну) тепер спостерігається і в США. Все важче знайти тих, хто може збалансовано і відсторонено оцінювати ситуацію. Все важче намацати золоту середину.

– Шалена поляризація напередодні виборів тепер стала фішкою і в США. Таке враження, що справа Манафорта “розділяй суспільство і здобувай перемогу” живе і процвітає, попри його нинішню “зайнятість” в розслідуванні спецпрокурора Мюллера.

– Торгівля страхом – вірний спосіб до перемоги. Для чого напружуватись над програмними положеннями, якщо можна взяти в оборот пару страшилок і розкручувати їх до напівобмороку у натовпу. В Україні і в Америці вони різні, але працюють однаково добре. В Штатах (як і в країнах ЄС) навіть краще, бо втрачати є чого більше.

– Неважливо, що насправді відбувається – важливо, як про це повідомляють ті, хто викликає політичну симпатію на телеканалах (у нас), чи на телеканалах і в Твіттері (у них). У випадку Трампа, як показує досвід, він здатний ледве не будь-яку ситуацію прокомунікувати на власну користь – або як переможець, або як безневинна жертва. Змішані результати проміжних виборів для Республіканської партії – поразка в Палаті представників і перемога в Сенаті – дають його адміністрації можливість розігрувати і ту й іншу карту, залежно від потреби.

– Справжня політична реальність по-справжньому оживає тільки тоді, коли, як дзиґа, обертається навколо персони президента. Як продемонстрували нинішні вибори у США, ніщо так не здатне було мотивувати і мобілізувати виборця як фактор президента. Зокрема, гасло “зупинити Трампа” для демократів і бажання “захистити Трампа” для його електоральної бази. В Україні президент як уособлення всіх негараздів давно не є чимось екзотичним, а бажання це зло знешкодити з”являється вже за якихось півроку-рік після президентських виборів.

– В Америці, як і в Україні, все частіше можеш потрапити у головний законодавчий орган чи інші важливі політичні посади, не готуючись до цього свідомо півжиття. Перемога Трампа на попередніх виборах, як і велика кількість “випадкових” кандидатів не з політики на нинішніх проміжних, показує, що в губернатори, сенатори чи президенти необов”язково готуватись з народження, як полюбляли раніше жартувати в Америці. А 29-річний вік наймолодшої в історії конгресменки, якою в результаті останніх виборів стала Александрія Оказіо-Кортес з Нью-Йорка, явно не міг би претендувати на жодну сенсацію в Україні. А в Штатах про це не втомлюються повідомляти вже котрий день поспіль як про щось надзвичайне.

– Агенти Кремля – це вже фактор на виборах не тільки в Україні, але й в США (хоч і порівняно з нами в мікро масштабах). Конгресмен Дана Рорабахер, якого не один рік називали улюбленцем Путіна в Конгресі через його прокремлівську позицію у критично важливих питаннях (зокрема, щодо списку Магнітського та анексії Криму), не зміг цього разу переобратись у Каліфорнії не в останню чергу через точкову атаку на нього як агента Путіна. І це при тому, що тема Росії і її втручання в американські вибори не є визначальною для електорального вибору американців.

Звісно, є й чимало речей – і проміжні американські вибори це ще раз чітко продемонстрували – яких нам варто повчитись у США. Взяти хоча б розуміння важливості відновлення системи стримувань і противаг. Чи усвідомлення важливості підтримувати “свого” кандидата з допомогою принаймні мінімальних пожертв і таким чином робити його підзвітним виборцям, а не списку обраних грошових мішків. І про це теж треба окремо говорити.

Оригінал матеріалу опублікований на сайті “Українська правда. Блоги”

Підпишіться на новини Центру "Нова Європа", щоб знати все першим!

Підпишіться на наш місячний дайджест, щоб нічого не пропустити!