Події
«Росія не всесильна, її сила у нашій слабкості»
25 квітня 2018, 18:17

Центр «Нова Європа» продовжує інформувати про публічну дискусію «Як бути з непідконтрольними територіями: Україна, Молдова, Грузія?», яка була проведена 24 квітня спільно з партнерами  з центру Carnegie Europe. Наразі до вашої уваги пропонуються ключові тези спікерів заходу.

 

Томас де Ваал, провідний аналітик фонду Carnegie Europe

Усі конфлікти з непідконтрольними територіями різні, але мають декілька однакових вимірів:

 • «Геополітичний елемент: ми бачили значну роль Росії у випадках Абхазії, Придністров’я та України. На Кіпрі Туреччина та Греція були основними геополітичними гравцями. А також є місцевий елемент, внутрішній».

Вирішення конфліктів має відбуватися як на геополітичному рівні, так і на місцевому:

 • «Якщо ви не будете працювати на всіх цих рівнях, то не досягнете мирного врегулювання конфлікту».

У непідконтрольних територіях існує «подвійна небезпека». З одного боку відбувається значна мілітаризація суспільства, що ускладнює вирішення конфліктів:

 • «Молоді люди йдуть до армії, виховуються у патріотичній атмосфері, що вони повинні захищати свою землю (непідконтрольні території – ЦНЄ) від ворогів. Це як маленька Спарта у стародавній Греції, де армія була вкрай важлива».

Із іншого боку, іноземна присутність на непідконтрольних територіях:

 • «Грузія, Молдова, Республіка Кіпр, Україна втратили частину своїх територій. Існує небезпека іноземної присутності на цих територіях».

У непідконтрольних територіях відбувається потужна пропагандистська робота щодо легітимізації та створення власних символів «незалежності».

 • «У Абхазії святкують день незалежності як день перемоги у війні з Грузією. […] На Донбасі також існує подібна культура перемоги».

У непідконтрольних територіях існує більш-менш нормальне повсякденне життя, а також відбувається симуляція державності:

 • «Вони будують власні де-факто інституції для управління «країною»: парламент, шкільна система та інше».

Поки існують економічні та людські зв’язки, доти існує шанс на повернення непідконтрольних територій до складу держав, які їх втратили.

У кожному випадку присутня різна інтенсивність економічних зав’язків між непідконтрольними територіями та державами, що їх втратили:

 • «Абхазія та Грузія перервали свої економічні зв’язки у 1990-х роках, та зараз ці зв’язки знаходяться на вкрай низькому рівні. На Кіпрі турецькі сепаратисти спираються на економічні зв’язки з Туреччиною, але і між двома частинами Кіпру існує певна економічна активність. Найбільш позитивним прикладом гарних економічних зав’язків є Придністров’я та Молдова […]. Придністров’я, Молдова та ЄС мають тісні економічні зв’язки: після того, як Молдова приєдналася до зони вільної торгівлі з Європейським Союзом, товари з Придністров’я потрапили до Євросоюзу[…]. Я вважаю сильні економічні зв’язки між Молдовою та Придністров’ям важливим аспектом, оскільки це може допомогти прогресу в інших питаннях».

У конфліктах з непідконтрольними територіями на пострадянському просторі геополітичний рівень їхнього вирішення є заблокованим Росією, але слід зосередитись на місцевому рівні:

 • «Геополітичний рівень часто є заблокованим, Москва є дуже важливим фактором. Проте це не заважає зосередитись на місцевому рівні, оскільки тут можна досягти прогресу».

 

Паата Закареїшвілі, Міністр Грузії з питань примирення та громадянського рівноправ’я (2012 – 2016)

Спільний знаменник усіх конфліктів із непідконтрольними територіями на пострадянському просторі – Росія.

Перший етап імперських амбіцій Росії – підтримка сепаратистських рухів у Абхазії та Північної Осетії на початку 1990-х років:

 • «Грузія не змогла оминути перший етап імперських амбіцій Росії, і у 1990-х роках ми потрапили під ці розвалини імперії. У 1990-му році у Південній Осетії, у 1991-му році в Абхазії розпочались конфлікти першого етапу».

Новий етап агресії РФ розпочався у 2007 році після так званої Мюнхенської промови Владіміра Путіна:

 • «Тоді у 2008 році ми (Грузія – ЦНЄ) попалися вже у Південній Осетії. І українські події – це інший етап імперських амбіцій Росії».

Росія використовує різну політику по відношенню до Абхазії та Південної Осетії.

 • «В Абхазії вона займається анексією, збирається присвоїти, як Крим. Проте Абхазія виступає проти цього, і тому у Росії не виходить. А у Південній Осетії РФ поводиться, як із Донбасом: не анексує, але й не відпускає далеко. Це гнучка політика Росії – у різних ситуаціях по-різному себе поводить».

«Росія не всесильна, її сила у нашій слабкості».

Анексія Криму та війна на Донбасі довели, що конфлікт з Абхазією та Південною Осетією є політикою Росії, а не вадами Грузії.

В Абхазії та Південній Осетії вже не поважають Росію, скоро так само станеться й у Криму та на окупованому Донбасі:

 • «Потрібен час, щоб ейфорія зникла. І через цей час, я впевнений, Україна буде більш демократичною […] і готовою цих людей повернути. Принаймні, привернути їхні інтереси. У людей повинен бути вибір – де ми зараз знаходимось і де могли би бути».

Інтереси тих, хто стоїть при владі у Абхазії та Південній Осетії, не завжди збігаються з інтересами Росії, і Грузія має цим скористатися:

 • «При зміні влади в Абхазії з’являються нові можливості. Я впевнений, що й у Донбасі та Криму можна знайти таких людей. Там, де більше населення, є більше можливостей знаходити публічні контакти. Наприклад, викладачі, директори шкіл і головлікарі лікарень».

Чим більш демократичною буде Україна, тим більше у неї з’явиться засобів для повернення непідконтрольних територій.

 

Олександр Моцик, представник України в робочій підгрупі з політичних питань Тристоронньої контактної групи по врегулюванню ситуації на Сході України

Із самого початку розпаду СРСР стало зрозуміло, що Росія не ставиться до інших незалежних пострадянських держав, як до партнерів, а бачить їх у сфері свого впливу:

 • «На першому етапі, можливо, питання стояло не так гостро, тому що був більш-менш демократичний Єльцин, хоча це не завадило Росії розпочати свої інспірування сепаратизму на Кавказі та у Придністров’ї. Але це був такий період ліберального ставлення принаймні до України. В цей час ми встигли підписати багато документів, які ставили наші відносини на рівноправну основу. […] Але навіть тоді всі дії Росії були спрямовані на те, щоб реінтегрувати незалежні держави на пострадянському простору у якусь таку структуру, яка б і не була повністю Радянським Союзом, але була б чітко визначеною сферою впливу Москви. Сюди відносяться і спроби створення перших інтеграційних структур – СНД».

Росія активізувала свої імперські посягання з моменту приходу до влади Владіміра Путіна:

 • «Ситуація змінилася, коли до влади прийшов Путін. Одна з перших його заяв була, що найбільшою трагедією XX століття став розпад Радянського Союзу. І світ побачив, що Росія дуже серйозно взялася за відновлення в якійсь формі неоімперії».

Кремль створив проблеми багатьом пострадянськім державам, які не йшли у фарватері його політики:

 • «Всі ті країни, які не йшли у фарватері Росії, зразу ж отримали великі проблеми. Відновилася гаряча фаза війни у Грузії. Потім прийшла черга України, а прийшла вона тому, що Україна не погодилася з тиском Москви і заявила чітко через Майдан, що вона належить до Європи».

Спільним у проблемах України, Молдови та Грузії з непідконтрольними територіями є те, що ці території є окупованими Росією:

 • «Спільне те, що Росія окупувала. І правильно говорити не непідконтрольні території, а окуповані, адже якщо на території однієї суверенної незалежної країни є війська іншої держави без згоди цієї держави, то це ніщо інше, як окупація з точки зору міжнародного права».

Миротворча місія на Донбасі може бути ефективною за умови взяття під контроль кордону ОРДЛО з Росією:

 • «Наразі тривають розмови про миротворчу операцію. Вона можлива, якщо буде ефективною, а ефективною вона буде, якщо буде розміщена на всій території окупованого Донбасу і закриє кордон, оскільки через кордон на регулярній основі заходять війська, заходять найманці, завозиться зброя».

На окупованому Донбасі знаходиться від 3 до 4 тисяч російських військовослужбовців:

 • «Потрібне відведення регулярних російських військ, а їх зараз на території України від 3 до 5 тисяч. Про це недавно, зокрема, заявив колишній командувач американськими військами в Європі Бен Ходжес, виступаючи перед Конгресом».

Росія воює не лише проти України, а й проти всього Заходу загалом:

 • «Це війна не тільки проти українців, а й проти демократичних цінностей, проти Заходу. Останні хімічні атаки в Сирії та Великобританії показали, що це війна проти всієї цивілізації. […] Україна сьогодні є на передовому фронті захисту демократичних цінностей».

 

Фото із заходу можна подивитись тут

Проект здійснено за фінансової підтримки Robert Bosch Stiftung

Підпишіться на новини Центру "Нова Європа", щоб знати все першим!

Підпишіться на наш місячний дайджест, щоб нічого не пропустити!