Оригінал статті опубліковано на сайті “Українська правда”
Так вже склалось, що сусіди України гірше ставляться до українців, аніж українці до цих сусідів. Це традиційно стосується не тільки на Сході, але й на Заході. У минулому році наш Центр навіть виступив з пропозицією розробити Європейську політику сусідства України, де б робота із позиціонуванням України серед суспільств сусідніх країн була б важливим елементом. Нове дослідження настроїв у країнах Вишеградської четвірки, яке було презентоване на форумі GLOBSEC (де бере участь і представник Центру “Нова Європа”) демонструє й інші цікаві тенденції. Як загалом у регіоні, так і щодо України.
Наприклад, що в країнах Центральної Європи сильні позиції тих, хто бачать їхні країни ні на Заході, і ні на Сході, а чимось посередині. Тобто, позиція такого собі моста між Заходом і Сходом є популярною навіть у країнах, які вже понад 10 років перебувають у ЄС і НАТО. Більше половини мешканців Чехії і Словаччини вважають свої країни саме чимось таким посереднім (somewhere in between). Чи варто дивуватись, коли Україну розглядають не інакше, як мостом між Заходом і Сходом? Відверто здивувало, що найменш прозахідна молодь (18-24 роки) мешкає наразі у Польщі, а найбільш прозахідною з країн Вишеграду є Угорщина.
Щодо України, то тут показово, що серед країн регіону з політикою Путіна переважно погоджуються більше, ніж з політикою Порошенка (і, очевидно, в цьому контексті України). Єдина країна, де більше погоджуються з політикою Порошенка, аніж Путіна – це Польща. Всі решта – навпаки. Найбільш драматична ситуація спостерігається у Словаччині. Там згідних з політикою Путіна – 41%, і незгідних з політикою Порошенка – 49% (див. інфографіку). Це при тому, що якраз зі Словаччиною не було в останній рік таких напружених відносин на політичному рівні, як з Угорщиною чи з Польщею. Пам”ятаєте, саме зі словацьким президентом Порошенко навіть прорубував символічне безвізове вікно в Європі на спільному кордоні? Благо, що в усіх країнах Вишеграду щонайменше половина опитаних визнає присутність російських військ на території України, і саме цим фактом пояснює те, що конфлікт на Сході України досі триває. Бо, наприклад, втручання Росії у вибори в країнах Європи більше мешканців у цих країнах не визнають, аніж визнають.
Цікаво, що Словаччина в дослідженні перемагає і в інших номінаціях, що може прямо чи опосередковано пояснювати симпатію до політики Путіна і антипатію до політики Порошенка. А саме – словаки виявились єдиними, хто вважає, що до 1989 року і падіння комунізму центральним європейцям жилось краще, аніж після падіння комунізму. Також серед словаків спостерігається найбільша схильність до конспірологічних теорій з усіх країн регіону і сильні анти-американські настрої. З позитивно: у Словаччині, як і в Чехії, збільшується кількість молодих людей, які підтримують членство своєї країни в НАТО. Як-то кажуть, і на тому дякуємо.