Альона ГЕТЬМАНЧУК, директор Центру «Нова Європа»:
— У справі Манафорта ще не поставлена крапка: не забуваймо, що у вересні на нього чекає ще один суд у Вашингтоні за низкою звинувачень, зокрема й у незаконній лобістській діяльності в Україні. Тому історія буде ще розвиватись, з’являтимуться й нові факти. Одночасно буде створюватись не найбільш сприятливе тло для республіканців напередодні проміжних виборів у Конгрес у листопаді, вага яких на тлі розслідування спецпрокурора Мюллера зростає ще більше. І питання не тільки у справі Манафорта, а й останніх свідченнях колишнього юриста Трампа Майкла Коена, які можуть виявитись значно більш політично загрозливими для президента Трампа, аніж справа Манафорта.
Однак не забуваймо, що є достатньо помітна поляризація в США щодо розслідування як такого. Незважаючи на те, що айже 55% американців вважають справу Мюллера серйозною, яка має розслідуватись належним чином, 35% вважають, що це розслідування проводиться в основному для того, щоб дискредитувати президента Трампа. Понад 5о% республіканців негативно ставляться до спецпрокурора Мюллера (і 36% американців у цілому). Виборці Дональда Трампа виявились в цілому доволі сприйнятливими до аргументів президента про розслідування Мюллера як «полювання на відьом». Тому говорити про те, що розслідування Мюллера загалом і справа Манафорта зокрема — це електоральне вбивство Трампа, було б, очевидно, перебільшенням.
Що ж до України, то не думаю, що справа Манафорта матиме якесь суттєве значення під час наших виборчих кампаній. Хіба що американські лобісти, з якими співпрацюють чимало українських політиків, будуть на тлі справи Манафорта більш пильно підходити до виконання лобістського та податкового законодавства США, працюючи в Україні. Не виключено, що деякі факти з судового процесу над Манафортом будуть використовуватись як важіль впливу на окремих політиків та чиновників з часів Януковича, але навряд чи може йтись про впливових олігархів чи політиків першого ешелону.
Крім того, потрібно, щоб українське суспільство вимагало розслідувань щодо українських фігурантів справи Манафорта, чинило певний тиск, вимагало розслідувати і покарати тих, хто дозволяв собі незаконно вивести з України майже 60 млн доларів сумнівного походження на офшорні рахунки за послуги американського лобіста, але поки що такого тиску я не бачу.