9-11 липня 2024 року у Вашингтоні, відбувся ювілейний 75-й саміт НАТО. Центр «Нова Європа» у партнерстві з ICUV (International Centre for Ukrainian Victory) , Мережею захисту національних інтересів «ANTS», Центром протидії корупції відвідали столицю США.
Альона Гетьманчук, директорка Центру «Нова Європа» та Леонід Літра, старший аналітик Центру «Нова Європа», під час візиту до Вашингтона розповідали на всіх рівнях про термінові потреби України в ППО, знятті всіх обмежень на удари по території РФ та створенні протиракетного щита над Західною та Південною Україною.
Команда «Нової Європи» взяла участь у низці зустрічей та заходів, котрі супроводжували саміт. Зокрема зустрілась з Ентоні Блінкеном, Держсекретарем США, зустрілась з Елбріджом Колбі, найвпливовішим стратегом Республіканської партії, соратником нинішнього кандидата в президенти США Дональда Трампа, колишнім заступником помічника міністра оборони США, виступили у дискусії, організованій GMF у партнерстві з Brookings, присвяченій виключно відносинам Україна-НАТО до і після саміту, взяли участь у NATO Public Forum.
«Навряд чи цього разу могло б бути зроблено більше з українського боку, враховуючи, що навіть формулювання про “незворотний шлях” України до НАТО вигризалось зубами і не один місяць», – розповідає про підсумки саміту НАТО Альона Гетьманчук, директорка Центру «Нова Європа».
За словами Альони Гетьманчук, нічого не заважає Україні й надалі пояснювати та доводити у США, чому без реальних гарантій безпеки українське суспільство не сприйме жодного “переговорного врегулювання”, про яке цього разу так чи інакше відкрито згадувалось ледве не на кожній зустрічі. І що війна без таких гарантій ніколи по-справжньому не завершиться. І чому, зрештою, надання таких гарантій Україні в інтересах самих США. «Власне, це ми традиційно робили вже на окремих зустрічах у Вашингтоні та сайд івентах, котрі супроводжували саміт», – зазначає Альона Гетьманчук.
«Намагались пояснити, чому додаткові системи ППО та ракети до них, за які ми безумовно вдячні, і рішення по яких насправді мало бути значно раніше – лише знеболюючі, а нам потрібні ліки, щоб працювати з джерелами “болю” – дозвіл на удари по території РФ і створення ППО-щита над Західною та частково Південною Україною. Ми й надалі маємо і будемо над цим працювати безвідносно від динаміки кампанії у США», – підсумувала Альона Гетьманчук.
Нагадаємо, напередодні Вашингтонського саміту НАТО Центр “Нова Європа” провів активну адвокаційну кампанію, що була спрямована на якнайшвидше запрошення України до Альянсу.
В рамках цієї кампанії Центр “Нова Європа” підготував такі дослідницькі матеріали:
- аналіз підготовчих зусиль до ювілейного саміту в контексті України «Саміт Байдена. Чому Україну не запросять до НАТО, а в Америці все ще бояться Путіна»;
- інфографіку з поясненнями «Чому вступ України до НАТО відповідає інтересам США?»;
- інфографіку з поясненнями «Чому вступ України до НАТО відповідає інтересам Європи?»;
- аналітичний матеріал в Atlantic Council «Погляд з Києва: чому вступ України до НАТО відповідає інтересам США»;
- спільне з ТСН.ua опитування експертів напередодні саміту НАТО «Без завищених очікувань»;
- дискусійну записку «Формула безпеки «НАТО Плюс».