4 квітня 2024 року року Центр “Нова Європа” спільно з Французьким інститутом міжнародних відносин (Ifri) організував ІІІ Форум «Україна-Франція» у Парижі.
Під час заходу упродовж трьох тематичних панелей урядовці та незалежні експерти обговорили:
- Як Україна може виграти «війну на виснаження»?
- Армія, еліти, суспільство: чи можна зруйнувати «священний союз»?
- Велика євроатлантична угода для України: перспективи вступу до ЄС та НАТО.
Із ключовими промовами виступили Дмитро Кулеба, Міністр закордонних справ України, Жан-Ноель Барро, Міністр-делегат у європейських справах, Міністерство Європи та закордонних справ Франції.
Крім того, серед спікерів заходу:
- Бріс Рокфей, Директор із питань континентальної Європи, Міністерство Європи та закордонних справ Франції
- Ростислав Огризко, Директор Першого територіального департаменту (країни Європи), Міністерство закордонних справ України
- Девід Цвах, Директор з європейських справ, Міністерство Європи та закордонних справ Франції
- Бенджамін Хаддад, Голова, Група дружби «Франція-Україна», Національні збори Франції
- Вадим Омельченко, Надзвичайний і Повноважний Посол України у Франції
- Мануель Лафон Рапнуй, Голова політичного планування, Міністерство Європи та закордонних справ Франції
Ключові ідеї спікерів Форуму:
Альона Гетьманчук, директорка Центру “Нова Європа”:
Франція має всі шанси стати не лише опорою коаліції рішучих у Європі, але й по праву її очолити.
З початку повномасштабного вторгнення французько-українські відносини пройшли кілька фаз з боку Франції – фазу страху, фазу співчуття, фазу солідарності. Сьогодні Франція увійшла у фазу сміливості.
Ми в Україні дуже високо цінуємо і дуже вдячні за нові рішучі підходи, озвучені президентом Франції Макроном.
Підходи, які чітко демонструють: для того, аби Росія не виграла війну, потрібні заяви та рішення, здатні змінювати стратегічну калькуляцію Путіна. Вже саме припущення щодо залучення військових контингентів коаліції рішучих здатне змінити цю калькуляцію, а отже – змінити хід війни.
Коли кажуть, що українців та французів обʼєднує війна, це не зовсім так – українців та французів обʼєднує дещо більше – і це більше, це “свобода”, яку ми однаково цінуємо, яку однаково готові захищати.
Попри те, що Україна та Франція перебувають на зовсім різних етапах війни з Росією: щодо Франції Росія наразі веде гібридну війну, а щодо України – кровопролитну конвенційну, хоча у свій час починала також з гібридної.
Дмитро Кулеба, Міністр закордонних справ України:
Кожного дня у мене одна тема для розмов – це системи ППО Patriot. Іноді від колег, які підтримують Україну, доводиться чути, що це складно. Я впевнений, якби вони одну ніч провели в Харкові, зранку задача знайти батарею Patriot, видавалася б їм менш складною, ніж вона є зараз.
Я дуже хочу, щоб весь євроатлантичний регіон почув президента Макрона і почав серйозно ставитися до того, що він говорить.
Мені завжди доводиться переконувати колег, коли все очевидно. Якщо частина Європи вважає, що війни досі немає вдома і вона десь далеко, це велика помилка.
Сьогодні нам потрібно приймати сильні та постійні рішення щодо посилення армії та можливості українського наступу на фронті.
Жан-Ноель Барро, Міністр-делегат у європейських справах, Міністерство Європи та закордонних справ Франції:
Франція продовжуватиме робити все можливе для зближення України з євроатлантичними структурами, щоб Україна вступила до НАТО у належний час.
Здатність спротиву України вразила весь світ. Українці черпають силу з внутрішньої згуртованості проти російської агресії. Незважаючи на виснаження війною, ваша національна єдність ілюструється збереженням вражаючої динаміки проведення реформ, безпрецедентної для країни у стані війни.
Україна спромоглася здійснити значну кількість реформ, в тому числі у досить складних сферах. І сила цієї динаміки є найкращою козирною картою для вступу України в ЄС. Її потрібно зберігати, щоб здійснити подальші кроки.
Ключові месиджі спікерів сесії 1. “Як Україні виграти «війну на виснаження»?”
Ключові месиджі спікерів сесії 2. “Армія, еліти, суспільство: чи можна зруйнувати «священний союз»?”
Відео запис українською доступний на Youtube сторінці Центру “Нова Європа”:
Більше інформації про попередні форуми Україна-Франція можна знайти на сторінці «Нової Європи» за посиланнями: І Форум Україна-Франція (10 лютого 2022 року) та ІІ Форум Україна-Франція (10 березня 2023 року).
Форум організований Центром «Нова Європа» і Французьким інститутом міжнародних відносин (IFRI) за підтримки Міністерства закордонних справ Франції.
Висловлюємо вдячність Міжнародному фонду «Відродження» за підтримку міжнародних адвокаційних зусиль Центру «Нова Європа».