Сьогодні 10 лютого 2022 року відбувся Форум “Україна-Франція” у Парижі.
Захід організовано Центром “Нова Європа” спільно з Французьким інститутом міжнародних відносин Ifri – Institut français des relations internationales (IFRI). Під час форуму обговорили різні аспекти взаємин України і Франції. Зокрема, йшлося про такі тематичні панелі:
- Чому Україна важлива? Політичні та безпекові тренди в Україні та їх вплив на Францію та Європу
- Енергетична безпека та кліматичні виклики: погляд з України та Франції
- Більше, ніж «просто бізнес». Нові торговельні та інвестиційні можливості для Франції в Україні і навпаки
Під час вітальної частини Альона Гетьманчук директорка “Нової Європи” наголосила:
“Виклики та загрози, які сьогодні йдуть для європейської безпеки та стабільності йдуть не від України. Украіна – це не траблмейкер континентального масштабу, а країна рішень, з якою варто вибудовувати стале партнерство”.
Із ключовою промовою до учасників форуму звернувся міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба. Деякі месиджі міністра для французької аудиторії:
- Ультиматуми, які лунають з Кремля вже у вигляді документів, просто не передбачають прийнятних рішень. Це не пропозиції до обговорення, це покладений на стіл заряджений револьвер;
- Україна бореться і буде боротися за себе. Зараз це боротьба на дипломатичному фронті, але ми готові до всіх сценаріїв. Ми готові боротися тому, що занадто добре знаємо, що буває, якщо здатися;
- Чим сильніша сьогодні Україна – тим нижчі ризики подальшого загострення. Все просто. Тонни оборонного озброєння, яке прибуває сьогодні до України з дружніх країн – це тонни аргументів за мир та спокій;
- Європі доведеться певний час мати в руках електрошокер санкцій. А також сміливість його застосувати проти тих, хто посягає на підвалини безпекового порядку. Живучи в кварталі, де є серійний маньяк, погодьтеся, краще мати електрошокер не у магазині, а прямо в себе в сумці;
- Компроміси здатні вести до миру, але не односторонні поступки з фундаментальних питань. Такі поступки лише запрошують війну. І Європа має пам’ятати це занадто добре.
Енергетична панель Форуму відбулася за участі керівництва французької RTE International, українських та французьких експертів.
“Як тільки буде NS-2, не буде жодного транзиту через Україну. Це потрібно розуміти всім”, – зазначив Юрій Вітренко, СЕО НАК Нафтогаз.
Він звернув увагу, що російська верхівка “вимагає від Європи дозволити йому бути понад законом”. “Газпром зловживає своїм домінуючим становищем. Путін хоче, аби NS2 запрацював попри невідповідність європейським правилам”, – наголосив голова правління НАК “Нафтогаз України”.
Завершальна частина Форуму “Україна-Франція” була присвячена новим торговельним і інвестиційним можливостям для Франції в Україні і – навпаки для України у Франції.
Учасники відзначали, що співпраця у цій сфері з року в рік поліпшується, з’являються нові приклади кооперації.
Бертран Бар’єр, президент правління Французько-української торгово-промислової палати, член Європейської бізнес-асоціації в Україні, зазначив, що до Французько-української торгової палати наразі входить 158 французьких компаній. Вони присутні фактично у всіх ключових секторах. Два французьких банки входять до Топ-10 українських банків. Працює також два автовиробника; присутній бізнес в сільському господарстві; французи – серед великих дистриб’юторських мереж; працюють також в IT-секторі.
З нагоди Форуму аналітики Центру “Нова Європа” Альона Гетьманчук та Леонід Літра підготували дискусійне мемо “Чому Україна важлива для Франції”, у якому спробували виокремити низку аргументів, чому Україна є важливою для Франції.
Мемо опубліковане тут.
Презенація Юрія Вітренка, генеральний директор, НАК «Нафтогаз України» тут.
Форум націлений на те, щоб з допомогою відкритого діалогу урядових представників, незалежних експертів та представників бізнесу посилити розуміння між Україною та Францією, зробити партнерство між двома країнами більш передбачуваним та сталим і покращити сприйняття України у Франції.
Захід відбувся у рамках програми адвокаційних заходів України у Франції, які організовує Центр «Нова Європа» та Інститут міжнародних відносин Франції (Ifri – Institut français des relations internationales) у партнерстві з Міністерством закордонних справ України та за підтримки Нафтогазу та Федерації роботодавців нафтогазової галузі для покращення сприйняття України у Франції та розбудови українсько-французького діалогу.