Події
Протидія агресії Росії: як слід діяти Україні та Польщі?
30 листопада 2018, 10:37

Безпекові питання мають стати пріоритетними для подальшого розвитку відносин України та Польщі – особливо з огляду на останню агресію Росію в акваторії Керченської протоки. Це одна з головних думок, висловлених під час ІХ Форуму Україна-Польща, який було проведено в Варшаві Фондом Стефана Баторія і Міжнародним Фондом «Відродження» 28-29 листопада 2018 року.

Від Центру «Нова Європа» в заході взяли участь голова Наглядової ради Олена Бетлій та перший заступник директора Сергій Солодкий.

Більшість ремарок, які пролунали під час відкритої частини форуму, стосувалися російської агресії проти України в Чорному морі. Учасники в цілому позитивно оцінили швидку реакцію Польщі на події 25 листопада – МЗС країни було на постійному контакті з українським послом; чіткою була підтримка польського представника і на засіданні Ради безпеки ООН.

Радник виконавчого директора Міжнародного фонду «Відродження» Тарас Качка наголосив на тому, аби Україна і Польща розробили спільну стратегію протидії Росії. Надія Коваль, завідувачка Центру міжнародних досліджень Дипломатичної академії України імені Геннадія Удовенка при МЗС України, звернула увагу на важливості інформаційної безпеки: Росія намагається зараз змістити акценти – подати агресію 25 листопада як простий прикордонний інцидент, звертає увагу на внутрішньополітичню ситуацію в Україні.

Представниця Фонду Баторія, колишня посол Польщі в Росії Катажина Пелчинська-Наленч, між тим, висловила своє критичне ставлення до реакції Варшави – на її думку, заяв (якими б рішучими і вчасними вони не були) не достатньо.

«Йдеться про збільшення російської території. Це не просто якийсь конфлікт на кордоні, це поширення зони окупації. Росія тестує, як реагуватиме Захід – якщо діятиме обережно, не надаватиме належної уваги, то це відкриває Росії шлях уперед», – підкреслила вона.

Вона також наголосила, що для співпраці в безпековій сфері потрібна довіра, якої наразі бракує на вищому рівні між Україною та Польщею. Головна причина – суперечки навколо трагічних сторінок історії.

У свою чергу Тарас Качка наголосив на тому, що у двосторонніх відносинах є і приклади формування історичного позитивного наративу: якраз 29 листопада Київська міська рада вирішила назвати одну з вулиць столиці іменем Єжи Ґедройця (видатного польського публіциста і громадського діяча, активного прихильника українсько-польської співпраці).

Міжнародний Фонд «Відродження» вже тривалий час підтримує діалог з низкою експертів та сприяє налагодженню безпосередньої комунікації та співпраці експертів та лідерів думок з України та провідних країн Європейського Союзу. Форум «Україна-Польща», заснований 2012 року, зводить разом політиків, експертів, громадських активістів, лідерів думок двох країн, щоб обговорити двосторонні відносини, внутрішні ситуації в обох країнах, а також міжнародну політику та регіональні й світові виклики. Аналітики Центру «Нова Європа» активно беруть участь у таких ініціативах Фонду.

Підпишіться на новини Центру "Нова Європа", щоб знати все першим!

Підпишіться на наш місячний дайджест, щоб нічого не пропустити!