Нова Європа у році, що минув, була для нас одночасно і назвою, і визначенням тих реалій, у яких доводилося працювати, але понад усе – метою. Щодня команда ЦНЄ працювала над тим, щоб Україна була для нової Європи співтворцем, а не споглядальником.
Одна з головних подій року – запуск ініціативи «Шукаємо візію Нової Європи». Про майбутнє Європи ми говорили і зі студентами, і з лідерами думок; і в Києві, і в регіонах. Зрештою, ми вийшли на терени, які для українських аналітичних центрів поки що є «блакитним океаном», – разом із Видавництвом Старого Лева видали збірку есеїв українських інтелектуалів «Нова Європа». Нашою метою було через книжку поговорити з тими, хто необов’язково цікавиться вузько-профільною зовнішньополітичною аналітикою, але кому небайдуже майбутнє Європи та його/її роль у ній. Те, що український ПЕН-клуб включив цю книгу до списку кращих книжок 2018 року, стало для нас індикатором того, що нам це вдалося.
Рік також позначився непростою боротьбою за безпеку Європи. Чим можна зарадити, коли Рада Європи могла цілком реально стати першою європейською фортецею, яка б пала під тиском Кремля? Як співпрацювати із країнами Європейського Союзу, де до влади приходять популісти та антиєвропейські сили? Як зупинити свавільні дії Росії в Азовському морі? Ці та багато інших тем стали приводами для аналітичних матеріалів. ЦНЄ торік підготував 25 аналітичних матеріалів, 42 статті і 18 блогів; експерти дали 36 інтерв’ю та 72 коментарі; ми організували 54 публічні заходи у 15 містах в Україні і за кордоном самостійно або у співпраці з іншими аналітичними центрами, консалтинговими компаніями, креативними хабами та видавництвами – таким був доробок 2018 року команди ЦНЄ.
Рік 2019, із подвійними виборами в Україні, виборами до Європейського парламенту, дедалі хиткішою трансатлантичною єдністю та химерним процесом Брекзіту ставитиме перед Європою чимало викликів, ба більше – стане для неї черговим випробуванням на міцність. Як слушно зауважує владика Борис (Ґудзяк) у своєму есеї для збірки «Нова Європа», «Новій Європі необхідна мужність – прийняти виклики та знайти на них творчу відповідь». Ця цитата може стати як епіграфом року, що надходить, так і настановою у роботі. Саме так – у пошуку творчих нових ідей для нового часу – ЦНЄ продовжува тиме виконання своєї місії.
Альона Гетьманчук,
Директорка,
Центр «Нова Європа»
Дізнайтеся більше, чим жив Центр “Нова Європа” у 2018 році, у повній версії нашого річного звіту.
Цей звіт підготовлений Центром «Нова Європа» в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку
(USAID) та здійснюється Pact в Україні, а також Ініціативи з розвитку аналітичних центрів в Україні, яку виконує Міжнародний фонд «Відродження» у партнерстві з Ініціативою
відкритого суспільства для Європи (OSIFE) за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні.
Зміст звіту є винятковою відповідальністю Центру «Нова Європа» та його партнерiв i не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), уряду США, Посольства Швеції в Україні, Міжнародного фонду «Відродження» та Ініціативи відкритого суспільства для Європи (OSIFE).