«Нова Європа» – у Запоріжжі!
11 лютого Центр «Нова Європа» провів у Запоріжжі публічну дискусію, під час якої аналітики ЦНЄ Тетяна Левонюк та Сергій Солодкий презентували дослідження центру “Європама України. Рейтинг європейської інтеграції областей“, підготовлене у співпраці з Урядовим офісом координації європейської та євроатлантичної інтеграції.
Запоріжжя стало вже третім регіоном, де було презентовано документ. Раніше презентацію “Євромапи” було проведено у Києві, Дніпрі та Чернівцях.
Євромапа є першим всеохопним дослідженням поступу України на шляху до євроінтеграції. Це рейтинг областей України, складений на основі відповідності до 34 індикаторів у 8 сферах, які найбільш виразно відображають динаміку зближення окремих регіонів країни з ЄС.
Зверніть увагу!
- Центр «Нова Європа» також підготував інфографіку про поступ Запоріжжя на шляху до європейської інтеграції.
- З коротким резюме про успіхи Запоріжжя на шляху до євроінтеграції можна ознайомитись тут.
- Фото-звіт із заходу доступний тут.
Відео-трансляція заходу доступна тут:
Дискутуємо про європейську інтеграцію у Запоріжжі 😉 Центр "Нова Європа" презентує "#Євромапу України".
Gepostet von Центр "Нова Європа" / New Europe Center am Dienstag, 11. Februar 2020
Ключові тези спікерів:
Сергій СОЛОДКИЙ, Перший заступник директора Центру «Нова Європа»
- Досі євроінтеграція сприймалася більшістю українців як щось далеке, нереалістичне. Потім було упередження, що це щось високе на рівні самітів президентів та прем’єр-міністрів, і нехай цим займається Київ.
- Мені здається, що зараз вже прийшло розуміння, що європейська інтеграція – це про нас, про людей в усіх точках країни. Європейська інтеграція залежить не тільки і не стільки від Києва, від центральної влади, але і від найменших одиниць управління на рівні ОТГ, районів та областей.
Тетяна ЛЕВОНЮК, Аналітикиня Центру “Нова Європа”
- У загальному рейтингу запорізька область опинилась на 19 місці, попри це регіон продемонстрував значні успіхи як в окремих індикаторах, так і в окремих сферах.
- Запорізька область – серед топ-3 областей, які мають найбільшу кількість проектів, підтриманих Європейським інвестиційним банком та Європейським банком реконструкції та розвитку.
- Регіон є абсолютним лідером з виробництва відновлювальної електроенергії (за даними 2018 року).
- Область посіла 4 місце за кількістю проектів з модернізації міської інфраструктури через Державний фонд регіонального розвитку.
- Регіон увійшов у топ-3 за кількістю населення спроможних громад (ОТГ, міст обласного занчення).
- За кількістю інформаційних кампаній щодо євроінтеграції, проведених у 2014-2019 роках, Запорізька область входить в п’ятірку лідерів.
- Регіон також увійшов у топ-10 областей за кількістю підприємств з іноземним капіталом.
- Запорізька область входить в десятку лідерів за індикаторами “участь місцевих університетів у європейській програмі Erasmus+ та інших навчальних програмах (за 2018 рік)”, а також “участь у програмі Jean Monnet”
Дарія ГАЙДАЙ, Радниця Віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України
- Коли ми говоримо про євроінтеграцію, йдеться не лише про те, щоб економічно інтегруватися в Європейський Союз, наростити інвестиції, налагодити бізнес-контакти, але і увійти саме в культурний, освітній простір ЄС і стати його невід’ємною частиною.
- В ЄС інтегрується не лише Київ, а вся країна. Саме тому за ініціативи Віце-прем’єра ми розпочали ініціативу зі створення офісів з європейської інтеграції в українських обласних центрах. Перший офіс має відкритися вже за кілька місяців в Херсоні. Ми вписуємо цю ініціативу у більш широку стратегію про децентралізацію європейської інтеграції.
- В Запоріжжі проводили низку інформаційних кампаній про євроінтеграцію, що дуже важливо. Для нас дуже важливо, щоб сили уряду щодо інформування, роз’яснення європейської інтеграції були підсилені на місцевому рівні, тому я звертаю увагу саме на комунікативний аспект.
Артур БОЙКО, Керівник Управління зовнішніх зносин та зовнішньоекономічної діяльності Запорізької обласної державної адміністрації
- Люди починають розуміти перевагу європейської інтеграції, коли можуть відчути допомогу ЄС на дотик.
- Стільки коштів, скільки інвестують європейські інституції у реальні інфраструктурні та соціальні проекти в області, не інвестує ніхто (ЄІБ реалізує 31 проект на загальну суму 992 млн грн). Коли ОТГ бачать, що у них з’являються відремонтовані школа, садочок, поліклініка, вони дуже чітко розуміють навіщо вони йдуть шляхом європейської інтеграції, бо це зовсім інші стандарти.
- Дуже сильно змінилась ментальність людей щодо планування майбутньої діяльності громади. Коли у 2015 році ми запускали один проект, і європейські інвестори просили надати комплексний план, у громаді їм не могли нічого відповісти. У нас звикли планувати на коротку перспективу і лише на обмежений бюджет: полагодити тільки вікна, дах, тощо. Коли проект запустився, люди почали планувати, вони зрозуміли, що кошти можна знайти, коли є хороший проект. Це зміна ментальності щодо планування майбутньої діяльності громади.
- До 2013 року 40% експорту області йшло на РФ. Тепер підприємства експорт товарів до ЄС вдвічі перевищує експорт до РФ. Зміна відбулась в тому числі і ментальна – люди відійшли від думки, що ми залежні від Росії.
Денис КОРОТЕНКО, Голова Широківської об’єднаної територіальної громади
- Що нам принесла децентралізація? Найважливіший момент – це фінанси, які зросли майже у 2,5 рази внаслідок реформи. Крім того, ми отримали більше повноважень.
- Широківська громада є лідером з впровадження медичної реформи у Запорізькій області.
- Ми дуже багато уваги приділяємо підвищенню активізації населення – це одна із найбільших труднощів, з якими я зіштовхнувся і вважаю це однією із важливих перешкод децентралізації – низька активність нашого населення.
- Від наших громад-побратимів (у Німеччині та Польщі) ми перейняли досвід «бізнес діалогу». Раз на квартал я звітую перед представниками бізнесу про витрачені бюджетні кошти, вислуховую їх проблеми і ми визначаємо правила гри на наступний квартал, пів року, рік.
Аскад АШУРБЕКОВ, Політичний експерт, соціолог
- З 2013 року ми вимірювали настрої населення у запорізькій області. Станом на 2013 рік 24% населення підтримували рух України до ЄС, 41% – виступали за зближення з Росією, 20% хотіли розвиватись самостійно. Останній зріз по Запорізькій області ми робили 3 тижні тому. Наразі 41% жителів Запоріжжя підтримують рух до ЄС, близько 13% – зближення з Росією, але 38% виступають за самостійний розвиток України.
- Але при цьому всі ті люди, які передумали зближуватись з Росією, стали за самостійний вектор розвитку України. Та ніша, яку можна було б заповнити європейськими смислами, фактично залишилася в нейтральному, рухомому стані.
- Відновлювальна енергетика – це великий поштовх для області з точки зору макроекономічних показників, а з точки зору створення робочих місць – це фактично ніщо. Фактично ми маємо великі показники в окремих сферах, але не маємо агентів та носіїв європейських смислів.
- В регіоні діє багато проектів європейської спільноти, які працюють фрагментарно, не маючи єдиного консолідованого вікна. Це проблеми з європейською інтеграцією доповнюються фрагментарим висвітленням у ЗМІ.
Олеся КРАМАРЕНКО, Директорка громадської організації «Дзига»
- Запоріжжя має 1 бал з 7 у сфері екології – це у нас великі перспективи чи ситуація критична? Існує постанова, яка регламентує певні зміни у сфері моніторингу повітря і зобов’язує місцеву владу має займатись цим моніторингом. Втім, на сайті Запорізької ОДА сторінка про моніторинг довкілля не працює.
- Коли ми говоримо про реформування законів у сфері довкілля з метою їх адаптації до стандартів ЄС, то потрібно розуміти, що закони варто розробляти так, щоб вони були діючими і розв’язували руки тим же місцевим адміністраціям в регіонах, а не зв’язували їх ще тісніше.
- В Україні вже запрацювали закони про ОВД, СЕО про участь громадськості і доступ громадськості до екологічної інформації. Ми як активісти почали їм дуже активно користуватись.
- Ми вимірюємо рівень забрудненості, європейці вимірюють – якість повітря.
Захід був підготовлений Центром «Нова Європа» в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact Ukraine в Україні. Захід є винятковою відповідальністю Pact та Центру «Нова Європа» i не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.
Окрема вдячність Міжнародному фонду “Відродження”, Ініціативі відкритого суспільства для Європи (OSIFE), Посольству Швеції за підтримку ініціативи з підготовки дослідження «Євромапа України».